Câți deținuți au fost eliberați, înainte de termen, în numai o lună
- Scris de politiarutiera3
- Imprimare

Administratia Nationala a Penitenciarelor (ANP) a anuntat marti ca, in perioada 19 octombrie - 19 noiembrie, 701 persoane au fost puse in libertate din unitatile pe care le are in subordine, la termen, prin acordarea beneficiilor compensatorii prevazute de Legea 169/2017.
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a sustinut pe 16 noiembrie ca sindicalistii din ANP au furnizat o informatie falsa privind punerea in libertate a unui numar de 1.200 de detinuti, ca urmare a aplicarii Legii recursului compensatoriu.
"Cei de la sindicat v-au dat o informatie absolut eronata, (...) pentru ca pe data de 7 noiembrie aveam un document (...) oficial de la ANP cu faptul ca au fost eliberati 650 de detinuti", declara Toader saptamana trecuta.
Sindicalistii din ANP, afirmau, pe langa faptul ca 1.200 de persoane erau deja eliberate dupa intrarea in vigoare a noii legi, si ca in primul an de aplicare a noilor reguli vor pleca din penitenciare 8.000 de detinuti.
Potrivit site-ului ANP, marti, in sistemul penitenciar sunt 24.210 persoane private de libertate.
Articole înrudite
- Doi morţi într-un accident produs pe DN 1H în Sălaj
- Accident în care a fost implicată o autospecială de Poliţie, cu semnalele acustice şi luminoase în funcţiune
- Un jandarm care a acţionat din gelozie a incendiat mai multe mașini
- Accident rutier soldat cu decesul unui biciclist şi rănirea a două persoane
- Tânără accidentată pe trecerea de pietoni, în Piatra-Neamţ