Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: RECLAMATIE: echipaj de politie- MAI 40727. In atentia dnului Comisar sef de politie, Crai Cristian.

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 630, Nivel: 12
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 20
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 3 luni500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    16.12.2015
    Postări
    1
    Puncte
    630
    Nivel
    12
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    RECLAMATIE: echipaj de politie- MAI 40727. In atentia dnului Comisar sef de politie, Crai Cristian.

    Stimate Domnule,


    Comisar şef de poliţie, CRAI CRISTIAN- Șef Brigada Rutieră București




    Subsemnata Stanciu Nicoleta-Claudia, domiciliata in Bucuresti, str. Teiul Doamnei, nr. 2, bl. 10, sc 1, ap. 14, sector 2, doresc sa reclam urmatoarea fapta a echipajului de politie aflat in masina de politie marca Volkswagen, de culoare alba, cu nr. de inmatriculare MAI 40727:


    Astazi, 16.12.2015, la ora 09.05 AM, mai exact intre orele 09.00-09.10 AM, ma aflam angajata in traversarea strazii Vigiliu, pe trecerea de pietoni aflata la intersectia str. Virgiliu, cu str. Berzei, indreptandu-ma catre blv. Dinicu Golescu. In acest timp, un autoturism de culoare neagra ce se deplasa cu viteza mare pe strada Virgiliu, nu mi-a acordat prioritate la trecerea de pietoni mentionata.
    Astfel, desi soferul a observat intentia mea de a traversa, avand o vizibilitate foarte buna si timp suficient sa opreasca, desi rula cu viteza mai mare de 60 km/h (dupa aproximarea mea), acesta si-a continuat nestingherit drumul, fara a-mi acorda prioritate la trecerea de pietoni, efectuand viraj la dreapta, pe strada Berzei.


    In tot acest timp, in intersectia mentionata se afla un echipaj de politie in masina cu nr. MAI 40727- dintre care mai multi membri (intre 2 si 4) se aflau in interiorul masinii si unul in afara masinii- care a asistat pasiv la dubla neregula de circulatie, respectiv neacordarea de prioritate la trecerea de pietoni si depasirea limitei legale de viteza in localitate si nu a intervenit in niciun fel in prevenirea producerii faptei contraventionale, precum si in sanctionarea nerespectarii regulilor de circulatie, de catre soferul in cauza.
    Desi l-am intrebat pe agentul de politie care se afla langa masina, de ce nu reactioneaza (mai mult din priviri, asteptand neajutorata sa vad o reactie normala din partea acestuia, de a interveni in timp util, in rezolvarea situatiei), acesta a lasat in continuare masina sa ruleze prin intersectie, sub privirile nepasatoare ale intregului echipaj, fara a se preocupa de aplicarea legii, prin oprirea soferului care nu a respectat regulile de circulatie, fiind preocupat sa ma apostrofeze pe mine, pietonul impietat, indicandu-mi, intr-un mod amenintator, sa vin sa vad cu cine am onoarea (adica cu domnia-sa), nemaivorbind de faptul ca inca 3 sau 4 agenti de politie se aflau in interiorul masinii, fara a interveni cu nimic in a impiedica/sanctiona nerespectarea legilor de circulatie.
    Mentionez faptul ca echipajul de politie se afla intr-un unghi foarte bun de vizibilitate, masina de politie fiind pozitionata exact langa trecerea de pietoni, iar agentul de politie aflat langa autovehicul, aflandu-se orientat cu fata chiar catre trecerea de pietoni, astfel incat acesta avea posibilitatea nu doar sa intervina exact la momentul neacordarii de prioritate, prin prevenirea faptei, dar si posibilitatea sa vizualizeze viteza cu care circula soferul in cauza, precum si posibilitatea de a-l opri imediat dupa neacordarea de prioritate, pentru verificari/sanctionare.
    Cu toate acestea, agentul de politie s-a multumit sa se ocupe de pietonul nedreptatit, in speta sa se angajeze in conversatie cu mine, care ii ceream sa-si respecte obligatiile de serviciu, respectiv sa actioneze in spiritul legii si sa faca dreptate.
    In speta, prin faptele mentionate, mi-a fost pricinuita o dubla lezare a interesului legitim personal, anume:
    1. nu mi-a fost acordata prioritatea la traversare pe trecerea de pietoni, si
    2. nu mi-a fost respectat dreptul de cetatean liber al unui stat de drept, de a fi aparat de catre organele statului, respectiv de catre reprezentantii organelor de politie rutiera, care, desi se aflau la locul incidentului, nu au aplicat legea, lasand fapta nelegala sa se produca, precum si pe autorul acesteia sa scape nesanctionat, cu concursul organelor in drept responsabile.
    In speranta ca mai exista respect fata de lege si de prevenirea accidentelor rutiere, precum si amintind:
    - faptul ca inca mai am convingerea si increderea ca organele de politie manifesta respect fata de semenii lor si isi indeplinesc obligatia legala de a apara interesele cetatenilor,
    - de numeroasele accidente care se nasc din nepasarea soferilor si din care, adesea, pot plati cu viata, copiii oricarora dintre noi,
    - faptul ca in cazul de fata, fapta a fost efectuata cu intentie, soferul observand intentia mea de a traversa, si totusi neacordand prioritate la trecere,
    - nelegalitatea care, in cazul de fata, este dublata si de existenta concursului organelor de politie, prin asistare pasiva si acord tacit pentru nerespectarea regulilor de circulatie,
    - incalcarea obligatiilor legale ce revin organelor de politie rutiera, precum si nerespectarea atributiilor de serviciu, de catre echipajul de politie aflat in timpul exercitarii acestora,
    - solutionarea nefavorabila a prezentei sesizari, respectiv nesolutionarea acesteia, ar constitui/echivala cu o incurajare a unui comportament inadecvat al organelor de politie aflate in exercitiul functiunii, prin nesanctionarea faptelor, de catre persoanele autorizate, in cazul nerespectarii atributiilor de serviciu, respectiv prin adoptarea unei atitudini pozitive a organelor cu atributii de control/personalului ierarhic superior, vis-a vis de neindeplinirea obligatiilor de serviciu ce revin personalului aflat in timpul exercitarii atributiilor de serviciu,
    va solicit informarea in termenul legal de solutionare, cu privire la masurile luate in identificarea si sanctionarea soferului delincvent, precum si asupra demersurilor efectuate in sanctionarea corespunzatoare a echipajului de politie in cauza, pentru neindeplinirea atributiilor de serviciu, si
    va multumesc anticipat pentru solutionarea in temeiul legii, a acestei reclamatii/petitii/sesizari.
    16 decembrie 2015 Stanciu Nicoleta-Claudia

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Doamna Stanciu, posibil ca politistii sa nu fi observat ca acel conducator auto a incalcat regula de circulatie, sau la fel de bine exista posibilitatea ca politistii sa fi vizualizat ulterior camerele stradale din acea intersectie (binenteles daca exista) si sa observe acea abatere, iar pe baza numarului de inmatriculare sa identifice conducatorul auto in vederea sanctionarii contraventionale!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Masina de politie stationata pe trecere
    De mihaioprisan în forumul FOTOGRAFII DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.04.2015, 15:02
  2. Cu statia furata de la politie
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.08.2014, 18:33
  3. comportamentul agentilor de politie
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 11.08.2013, 22:55
  4. Cum pot recupera certificaul masini de la politie ..
    De pcddani în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 20.08.2011, 13:50

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •