Buna seara,
Am permisul suspendat pentru 120 de zile (90 de zile depasirea vitezei cu peste 50 km/h (101 km/h in localitate)+30 de zile majorare pentru ca am avut suspendat permisul in ultimele 6 luni).
Nelamurirea mea este urmatoarea:
-conform art.106, alin.(1) din OUG nr.195/2002 NU trebuie sa sustin testul pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie;
-conform art.219, alin.(1), lit."b" din HG nr.1391/2006 TREBUIE sa sustin testul (art.219 (1) Restituirea permisului ....."b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie").
Intrebarea mea este:
Trebuie sa sustin testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie sau o sa mi se restituie pemisul, la expirarea celor 120 de zile de suspendare, fara a mai sustine testul?
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde cu promtitudine deoarece mai am doar 14 zile pana imi expira suspendarea de 120 de zile, si vreau sa stiu ce am de facu.
Multumesc pentru raspuns, si va felicit pentru acest forum!