Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
gabriela ciubuc <>

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca exista o limita de luminozitate permisa a farurilor pentru bicicletele care circula pe trotuare, pentru ca in fiecare seara ma confrunt cu agresiunea a doi biciclisti care circula impreuna in jurul parcului Moghioros (inainte de inchiderea acestuia, ii intilneam si pe aleile parcului). Farurile lor din fata sint neobisnuit si inutil de luminoase si am vazut si alti trecatori deranjati de puterea lor. I-am avertizat in citeva rinduri sa reduca luminozitatea (pareau extrem de uimiti!), iar asta seara, intilnindu-ma, unul dintre ei a dilatat si mai mult spotul indreptindu-l spre mine ca pe un reflector (chiar arata ca unul). Intimplarea s-a petrecut la ora 22, iar in momentul de fata deslusesc cu efort caracterele computerului. Va rog sa-mi spuneti cum ma pot proteja in fata acestor abuzuri. Precizez ca in zona nu am vazut niciodata vreun agent de circulatie, caruia m-as fi adresat, daca era posibil. Simt ca nu am nici o protectie in fata acestei situatii (ma tem de leziuni oculare ireversibile). Pot fi sanctionate asemenea comportamente? Multumesc mult.