Salutari tuturor!
Am nevoie de un sfat poate cineva reuseste sa ma ajute va rog!
Am vandut o masina proprietate personala unei persoane din judetul alaturat.La momentul respectiv am platit o taxa de 30 de lei la serviciul inmatriculari din cadrul politiei rutiere pentru a-mi pastra numerele preferentiale.Din pacate nu m-a dus capul sa ii dau cumparatorului masinii mele o copie dupa acea chitanta pentru ami putea returna numerele mele vechi.In momentul in care dumnealui si-a inmatriculat masina in judetul respectiv numerele mele au fost retinute si taiate de catre personalul serviciului inmatriculari din judetul respectiv
Eu intre timp mi-am cumparat alta masina, mi-am facut toate formalitatile necesare inclusiv certificat de inmatriculare pe numarul meu preferential de inmatriculare insa nu am reusit sa obtin si alte numere de inmatriculare.Angajatii serviciului inmatriculari imi solicita o adeverinta din care sa rezulte ca numerele mele au fost distruse de catre serviciul inmatriculari din judetul alaturat.
Am incercat initial sa le declar cumva pierdute dar iarasi nu am fost destul de istet sa mint putin eu declarand de fapt cum stau lucrurile si bineinteles ca domnii politisti nu au fost indulgenti si sa ma ajute trimitandu-ma la plimbare.
Intrebarea mea este urmatoarea:eu intre timp pot circula cu ceva numere de inmatriculare efectuate de catre mine?adeverinta respectiva s-ar putea sa o obtin dupa vreo 30 de zile iarasi mie personal nu mi se pare corect sa stau cu masina pe tusa pentru o pura problema de birocratie!
Mai am si alta varianta legala?Nu as vrea sa fac vreo prostie si sa complic lucrurile mai mult decat sunt!
Multumesc anticipat!