Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
Dumitrescu Mihai <>
Nu stiu cu cine voi avea onoarea sa comunic dar pt. inceput un
Buna Ziua din Germania
A trebuit sa las in Romania acum citiva ani un automobil proprietate personala deoarece i s-a defectat motorul in zona Brasov , eu aflaindu-ma in drum spre Germania unde trebuia sa revin la locul de munca dupa concediul petrecut in Romania.
Timpul nu mi-a permis sa repar masina asa ca a
trebuit s-o las in Romania si sa folosesc un alt mijloc rapid de a ajunge la destinatie.
Deoarece aveam nevoie urgenta si in Germania de masina mi-am procurat un alt automobil iar pe cel din Romania l-am retras din circulatie nestiind daca mai merita sa fie reparat si adus in Germania.
In decursul anilor masina ramasa in Romania a fost totusi reparata de o ruda si care a facut demersurile necesare inscrierii in circulatia romana. A aparut insa o problema . La inscriere i se cer afara de Cartea de identitate a autovehiculului din Germania si certificatul de inmatriculare . Acesta insa a fost predat la biroul de inmatriculari/ radieri din orasul german unde masina era inscrisa. Orice radiere a unui vehicul presupune aici in Germania predarea certificatului masinii concomitent cu mentiunea datei cind masina a fost radiata . La o noua inscriere se va prezenta acest unic document care este practic sai singurul valabil si in baza caruia se paote face si un eventual act de vinzare.
Din pacate autoritatile romane mai pun inca o data bete in roate procedind diferit de restul tarilor din EU prin solicitarea unui act cu valabilitate provizorie , adica acest certificat de inmatriculare . Apare si intrebarea cine face radierea masinii inscrisa in Germania daca posesorului i se retine la inscrierea in Romania certificatul de inmatriculare ianinte ca masina sa fie radiata in Germania unde i se va opri exact acest certificat ramanind numai cu Cartea de identitate .
Mentionez mai jos decretul lege in baza caruia a fost luata o astfel de hotarare :
ORDIN AL MINISTRULUI - 03/12/2009
OMAI NR.1501-2006 PROCEDURA INMATRICULARII, INREGISTRARII, RADIERII VEHICULELOR
Publicat în: MONITORUL OFICIAL Data public?rii: 03/12/2009