Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: ANULARE PERMIS CONDUCERE

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.100, Nivel: 28
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    14.03.2010
    Postări
    1
    Puncte
    2.100
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    ANULARE PERMIS CONDUCERE

    Am si eu o intrebare. Am avut un accident rutier in data de 19 ianuarie 2010 din care au rezultat masina mea avariat si cealalta masina. La data producerii accidentului numai eu figuram ca victima Ulterior , a doua zi persoana din cealalta masina s-a internat in spital cu leziuni cauzate de deschiderea airbegurilor., desi in ziua accidentului a fost examinata de personalul de pe ambulanta si s-a si prezentat la serviciu de urgente a spitalului judetean unde nu i s-a recomandat spitalizarea. A obtinut 12-14 zile ingrijiri medicale (CML. As dori sa stiu daca mi se va anula permisul de conducere in cazul in care instanta ma gaseste vinovat de accident in procesul penal ( pe care ma ameninta ca mi-l va intenta ) si se emite o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila , desi vatamarea corporala nu este grava. As dori acest raspuns deoarece la intalnirea de concilliere mi-au fost ceruti 60.000 ron doar despagubiri morale, deoarece cele materiale au fost achitate de catre asigurator.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: ANULARE PERMIS CONDUCERE

    Potrivit art.114. - (1) din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, "Anularea permisului de conducere se dispune în urm?toarele cazuri:
    a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hot?râre judec?toreasc? r?mas? definitiv? pentru o infrac?iune care a avut ca rezultat uciderea sau v?t?marea corporal? a unei persoane, s?vâr?it? ca urmare a nerespect?rii regulilor de circula?ie;

    Prin urmare, dac? intervine o hot?râre judec?toreasc? r?mas? definitiv?, prin care se stabile?te vinov??ia dumneavoastr? în producerea accidentului care a avut ca rezultat uciderea sau v?t?marea corporal? a unei persoane, s?vâr?it? ca urmare a nerespect?rii regulilor de circula?ie, permisul de conducere va fi anulat, chiar dac? v?t?marea corporal? nu este grav?. Legea prevede chiar ?i v?t?marea corporal? ca atr?gând anularea, nu doar moartea sau v?t?marea corporal? grav?.
    Sfatul meu este s? nu da?i ace?ti bani ceru?i pentru împ?care ?i s? consulta?i un avocat care poate nu este a?a de scump.
    Mult succes.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •