Intrebare: De ce se cearta doi politisti, atunci cand se suie pe o motocicleta?
Raspuns: Pentru ca ambii vor sa ocupe locul de la geam!...

************************************

Intr-o zi, intr-un bar intra un tip imbracat in rosu, scoate un pistol si ii spune barmanului:
- Stii cine sunt eu?
- Nu, domnule! raspunse ingrozit acesta.
- Eu sunt Marele Bou Rosu.
Acestea fiind zise, tipul paraseste barul.
A doua zi, intra in bar alt tip, imbracat in alb.
- Stii cine sunt eu? il intreba pe barman.
- Nu, domnule...
- Eu sunt Marele Bou Alb, spuse acesta si pleca.
A treia zi, in bar isi facu aparitia un tip imbracat numai in albastru. Barmanul, care invatase lectia de la ceilalti doi, ii spuse:
- Domnule, eu stiu cine esti dumneata. Dumneata esti Marele Bou Albastru.
- Bai, tampitule, zise individul, in timp ce-i cara la bastoane cu nemiluita, nu ma mai cunosti? Eu sunt sectoristul!...

*******************************************

Un politist observa o batrina pe strada, mergand pe langa o bicicleta. Se duce la ea si o intreaba:
- Doamna, unde va duceti?
Batrina raspunse:
- La cimitir!
- Bine, doamna, dar cine va mai aduce bicicleta inapoi?

*********************************************

Un politist opreste o blonda si ii cere sa prezinte Cartea de Identitate. Blonda intreaba ce-i aceea. Politistul ii raspunde:
- O cheatie asa, mai patratoasa, cu chipul tau pe el.
Blonda intelege ceva, scotoceste in geanta, scoate o oglinda de buzunar, se uita putin si o intande politistului. Acesta priveste si el si zice:
- Da' de ce n-ai zis ca esti si tu politist?!?...

*************************************************

Un politist opreste un autoturism si ii spune domnului de la volan:
- Felicitari! Ati castigat 5.000,00 de RONi pentru ca purtati centura de siguranta. Ce veti face cu banii?
- Pai, cred ca ... imi voi lua permisul de conducere!
Atunci, sare sotia sa:
- Nu-l ascultati! Asa face el, cand e beat!
Un om din spate:
- Stiam eu ca nu o sa ajungem prea departe cu masina asta furata!...
La care, se aude o voce din portbagaj:
- Ce, am trecut deja granita?!?...

*************************************************

Un politit opreste pe unul fara centura de siguranta:
- Ba', iti dau o amenda acuma daca nu imi raspunzi corect la doua intrebari, de nu-ti mai revii!... Auzi, fii atent la problema: doua faruri..., noaptea..., viteza mare...; ce e?!?
Soferul:
- O masina!
Politistul:
- Da, ma' da!... Dar ce masina? Ca poate sa fie un Ferrari, un Lambogini, un Mercedes!...
- ?!?...
Politistul:
- Bine ma', nu stii! A doua intrebare: un far..., noaptea..., viteza mare...; ce e?!?
Soferul:
- O motocicleta!
Politistul:
- Da, ma', da!... Dar ce motocicleta!?? Ca poate sa fie Kawasaki, Suzuki, Harley Davidson!...
Soferul, vizibil disperat:
- Si daca eu va pun dumneavoastra o intrebare si nu stiti sa imi raspundeti corect, scap de amenda?
- Da, ma'!... Ia zi-i!...
- Pai, mergeti cu masina si pe partea dreapta a drumului vedeti o domnisoara; fusta mini..., frumoasa..., fardata..., rujata..., se joaca cu geanta in mana!... Ei, ce e?!?
Politistul:
- Pai, e o curva!... Soferul:
- Da, da!... Dar poate sa fie sotia ta, mama ta,sora ta!...

************************************************** ***************

Intrebare: Dintre doi politisti care fac pipi, care are jetul mai puternic?
Raspuns: Ala care are slitul desfacut!

************************************************** ****************

Intr-o mare intersectie din Bucuresti, doi politisti opresc un carutas .
- Ba', omule, unde te duci tu cu caruta? Stii ca nu ai voie in capitala?
- Ma duc la Politia Circulatiei, ca am auzit ca este vacant un post de politist!
- Daaaa?!? Da' tu cate clase ai, ma', omule?
- Pai, patru!
Atunci, politistii ii scot caschetele, si le izbesc de caldaram, zicand cu naduf:
- Fir-ar a' dracului, iar ne vine un sef!...

************************************************** ******************

Intrebare: Care este asemanarea dintre un politist si o balega?
Raspuns: Ambii stau in mijlocul drumului si dezgusta participantii la trafic!...

************************************************** *********************

O fetita isi cumpara o sticla de suc si, neputand sa o deschida, cere ajutorul unui politist:
- Domnule politist... Ma puteti ajuta sa deschid sticla de suc?
Politistul ia sticla fetitei in mana si urla:
- Politia! Deschideti imediat!...

************************************************** ************************

Un politist de la Circulatie, in intersectie, la datorie... De pe trotuar, un oarecare ii striga:
- Dom' politist, nu aveti un ceas? Nu-mi spuneti cat e ceasul?
Politistul este vadit deranjat de faptul ca este suparat deranjat. Totusi, incercand sa mimeze calmul, ii raspunde:
- Sapte fara un sfert.
- Multumesc!... La sapte fix sa veniti sa ma pupati in fund!
Politistul, rosu de furie, lasa circulatia si alearga dupa individ sa-l prinda. Si fuge, si fuge ... Intr-o statie de autobuz, cand aproape ca pune mana pe individ, oamenii intreaba:
- De ce il alergati asa, domnule politist? E hot sau criminal? Ce a facut?
- Pai, m-a intrebat cat e ceasul; eu i-am zis ca e spte fara un sfert iar el mi-a raspuns ca la sapte fix sa ma duc sa-l pup in fund!...
- Pai, atunci, domnule politist, nu mai are sens sa alergati asa, ca disperatul!... E doar sapte fara zece!...

************************************************** ****************************

Intrebare: Ce fac politistii, atunci cand vad o barca, pe un lac?
Raspuns: Isi baga capul sub apa, sa-i vada si ei rotile!

************************************************** ******************************

Un politist alerga dupa un hot. Hotul intra intr-un bloc, lua liftul si incepu sa urce. Politistul se aseza in fata usii liftului si incepu sa planga.
- De ce plangi, nene politistule? intreba un baietel.
- Un hot a intrat in lift si nu pot sa-l scot de acolo.
- Pai, cheama liftul!
- Liftuleee! Liftuleee!...incepu sa racneasca politistul.
- Nu asa, nene, cu degetul..
Politistul isi baga un deget in gura si striga mai departe:
- Liftuleee! Liftuleee!...

************************************************** ***************************************

Doi politisti intra intr-o papetarie si unul spune vanzatorului:
- Aveti cerneala pentru clasa a V-a?
Celalalt, ca sa nu ramana mai prejos, intreaba si el:
- Puteti sa imi dati un glob pamantesc al Romaniei?!?...

************************************************** ***************************************

Intrebare: De cati politisti e nevoie sa inlocuiasca un bec ars?
Raspuns: De 6! Unul ca sa tina in mana becul, patru sa invarta masa ca sa se infileteze becul si al 6-lea sta de veghe, pentru ca sa nu vina curentul, surprinzandu-l pe cel de pe masa!...

************************************************** ****************************************

Intrebare: Stiti de ce au politistii nasturi pe maneca hainei?
Rapuns: Ca sa nu se poata sterge la nas cu ea!...

************************************************** ********************************

Doi politisti, patruleaza in plin ger al Craciunului.
Unul dintre ei isi tot freaca mainile si isi sufla in pumni. Celalalt il intreaba:
- De ce iti tot freci mainile?
- Ca mi-e frig...
- Pai, baga-ti mainile in buzunar, ma'!
- Da' acolo imi sunt manusile!...

************************************************** **********************************

Un politist de la Circulatie opreste un sofer, care il intreaba, speriat:
- De ce m-ati oprit? Rulam prea tare?
- Nu, domnule!... Dar... zburati cam incet!...

************************************************** *************************************

Intrebare: De ce merg politistii in misiune cu portbagajul plin de apa?
Raspuns: Li s-a dat ordin sa aiba grija sa nu le moara sirena!...

************************************************** ***********************************

Intrebare: De cati politisti este nevoie ca sa schimbe un bec?
Raspuns: Pana mai acum catava vreme, de trei: unu' sa tina becul si doi sa invarta masa!... Dar acum, de cand au aflat ca pamantul se invirte, de unul singur!... Unul, care tine becul si asteapta sa se infileteze singur!...

************************************************** **************************************

Intrebare: De ce merg politistii cu spatele, pe motorete?
Raspuns: Pentru ca sa nu vada nimeni incotro o iau!...

************************************************** *************************************

Intrebare: De ce au politistii creierul mare cat o nuca?
Raspuns: Pentru ca-l umfla cu pompa!...

************************************************** **************************************

Intrebare: Cum poti sa aduci creierul unui politist la dimensiunile unei jumatati de miez de nuca?
Raspuns: Umflandu-l!...

************************************************** ****************************************

Intrebare: De ce exact la intrarea int-un supermarket zac doi politisti morti?
Raspuns: Pentru ca, pe usa, scrie 'Trageti'!...

************************************************** ********************************************

Intr-o zi, pe la amiaza, doi politisti in patrulare...
La un moment dat, unul dintre ei cade intr-un canal descoperit. Dupa ce iese cu greu din canal, lovit bine si murdar, zice:
- Vai, Doamne!... Bina ca n-a fost pus capacul, ca -daca era- cum dracu mai ieseam!?!...

************************************************** *************************************************

Un 'baiat-de-baiat' isi cumpara un BMW si iese cu el in probe pe autostrada Bucuresti-Pitesti... Pe la viteza de 150km/h ii apare o masina de politie in spate. Atunci, tipul se gindeste: 'o calc si scap'. Totusi, cand atinge 200km/h, incepe sa-i fie frica si se opreste... Politaiul vine la el si-i zice:
- Auzi, ma', da-mi o scuza ca lumea si te iert!... Ca daca nu 'o calcai' tu asa, nu fugeam si eu cu 200!... Si chiar ca mi-a placut!...
- Pai, stii sefu'... Mi-a fugit nevasta cu un politai si -atunci cand te-am vazut in spatele meu- am crezut ca mi-o aduci inapoi!...

************************************************** ************************************************** **

Intrebare 1: Stiti de ce poarta politistii trese metalice?
Raspuns 1: Ca sa auda cand ploua!...
Intrebare 2: Dar stiti de ce poarta tresele metalice pe ambii umeri?
Raspuns 2: Ca sa auda stereo!...

************************************************** **************************************************

Un politist voia sa-si cumpere un aparat video. Merge intr-un magazin de electronice, vede unul care i-ar place si cheama vanzatorul, care ii spune:
- Ne pare rau, dar aici nu servim politisti!...
A doua zi, politistul revine imbracat civil si cu o mustata falsa. Dupa ce isi alege marfa, cheama vanzatorul si ramane surprins cand acesta ii spune:
- V-am mai spus si ieri ca nu servim politisti!...
Exasperat, politistul se duce, isi face operatie de schimbare de sex... si se intoarce dupa cateva zile cu o infatisare complet schimbata.
Si acum vanzatorul ii spune:
- Bine, dom'le... Dumneata chiar nu-ntelegi ca produsele din magazinul nostru nu sunt pentru politisti?!?...
- Extraordinar, dom'le!... Da' cum iti dai tu seama ca sunt politist?!?...
- Pai, foarte simplu!... Acela nu este un video, dom'le!... Este o masina de spalat!...

************************************************** ************************************************** *

Aflati in patrulare, doi politisti gasesc o oglinda. Unul se apleaca, o ridica si -dupa ce o priveste- spune:
- Ba' Marine, eu il cunosc pe asta!...
- Ia, da-mi sa vad si eu!...
- Ia, ma' Marine!...
Marin priveste putin si spune indiferent:
- Pai, e normal!... Eu sunt, ba' boule!...

************************************************** **********************************************

Un mosulet necajit, vine la Politie, la ofiterul de serviciu:
- Domnule politist, cineva mi-a furat bicicleta!
- Era inca buna?
- Da!... Mergeam cu ea la lucru...
- Ati avut clopotel la ea?
- Nu.
- Frana de mana?
- Nu.
- Far si ochi de pisica?
- Nu.
- Pai, atunci am sa va fac un Proces Verbal cu 500.000 de lei amenda!...

************************************************** **************************

Pe Transfagarasan, cu girofarul si cu sirena puse, urca -in marsarier- un 'Aro' al Politiei... Un batranel mai curios si mai curajos ii intreaba pe politistii din masina:
- Da', bine, mai baieti... De ce urcati voi pe traseul acesta, atat de periculos, cu spatele?!?...
- Pai, tataie, ne-am gindit ca -daca sus nu gasim loc de intors- mergand asa, cu spatele, vom putea veni la coborare cu fata.
... Dupa un timp, acelasi echipaj al Politiei coboara Transfagarasanul, tot in marsarier... Batranelul ii interpeleaza din nou:
- Pai, bine, mai baieti... Acum de ce coborati tot cu spatele?
- Pai, tataie draga... inchipuie-ti ca in varf am gasit loc de intors!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++

Doi politisti, de la paza unui aeroport discuta intre ei:
Primul:
- Mai, eu nu pot sa inteleg cum poate un terorist sa deturneze ditamai avionul!... Ia uite-l p-asta cat este de mare!...
Al doilea:
- Ma', da' tampit mai esti!... Pai, nu-l deturneaza atunci cand e la sol si mare ca asta, ci sus, in aer, cand se face mic de tot!...

************************************************** *****************************


Doi politisti se intalnesc pe strada...
Unul dintre ei intreaba:
- Unde mergi, colega?
- Pai, nu stiu!... Dar tu?
- Sincer sa fiu, nu stiu nici eu!...
- Pai, atunci hai pe aici, ca e mai aproape!...

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++


Agentul de circulatie doreste sa afle cum s-a intamplat accidentul si spune soferului implicat:
- Spuneti-mi cum s-a intamplat accidentul!...
- Ei, foarte simplu! - raspunde conducatorul auto. Soacra-mea a cerut sa virez la stanga, sotia a dorit la dreapta, iar eu am incercat sa le multumesc pe amandoua!...

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++


Doi politisti intra intr-un compartiment al unui tren si intreaba calatorul, care picotea:
- Arme?... Bani?... Droguri?...
- Nu, multumesc!... O cafea, va rog!...

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++


Examen la Academia de Politie...
Unuia dintre candidati ii cade intrebarea: 'Ce se intampla cu apa la 100 de grade Celsius?'
Cum n-are nici cea mai vaga idee despre raspuns, candidatul mimeaza o durere de burta si ii cere voie examinatorului sa mearga putin la WC.
Acolo, pune mana pe telefonul mobil si il suna pe taica-sau (care era mare colonel in Ministerul de Interne) si il intreaba:
- Auzi, ba' tata, desi ziceai ca totul e aranjat, se pare ca astia vor sa ma termine!... Acu' ma intreaba ce face apa la 100 de grade Celsius!... Ia zi-mi tu repede, ca daca nu stiu am pierd examenul si va mai stau un an pe cap!...
Dupa cateva momente de gandire, tatal-colonel ii raspunde:
- Draga fiule, habar nu am ce se intampla cu apa la 100 de grade Celsius!... Dar, sunt absolut sigur ca la 90 de grade ... face un unghi drept!...


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++