Buna ziua,

Sunt cetatean roman, dar am fost in Nigeria intr-un stagiu de voluntariat si acolo am obtinut un permis de conducere nigerian pentru categoria B, m-am intors in Romania, si am vazut ca se poate preschimba fara examinare pentru ca Nigeria figureaza in anexa statelor cu acord bilateral. Am vazut lista de documente necesare si le am pe toate in afara de pasaport care a expirat si nu-l mai am si teoretic nu pot demonstra oficial ca am fost in Nigeria, intrebarea mea este...cand ma duc sa depun actele pentru preschimbare mi se va cere si o evidenta cum ca am fost in Nigeria, o viza pe pasaport sau altceva, sau fiind cetatean roman doar cartea de identitate e suficienta ?

La documente necesare nu se specifica nimic de natura asta ci doar:

documentul de identitate al solicitantului, original si copie, respectiv:
- pasaportul si permisul de sedere temporara sau, dupa caz permisul de sedere permanenta, în Romania, în cazul cetatenilor straini;
- pasaportul, cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate, în cazul cetatenilor romani.

Din asta eu inteleg ca si cu buletinul pot rezolva, dar vreau sa stiu sigur sa nu ma apuc de acte degeaba.

Multumesc anticipat