Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    am primit pe e-mail de la Tigleanu Laura

    Posed permis de conducere din anul 1987. Pana in 1990 cand m-am casatorit am condus masina parintilor mei, permisul de conducere a ramas pe numele vechi. Neavand masina pana anul trecut am neglijat preschimbarea lui. Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbarea lui?

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Preschimbarea permiselor de conducere în cazul expir?rii, pierderii, furtului sau modific?rii datelor privind de?in?torul , se efectueaz? în condi?iile stabilite de art. 44 din Hot?rârea Guvernului nr.1391/2006, actualizat?.
    DOCUMENTE NECESARE:
    - actul de identitate (original ?i copie );
    - fi?a de?in?torului permisului de conducere, completat? olograf sau cu ajutorul mijloacelor informatice;
    - permisul de conducere a c?rui preschimbare se solicit?, în original;
    - contravaloarea permisului de conducere – 68 lei , achita?i la CEC;
    - documentul care atest? schimbarea numelui (certificat de cas?torie, hot?râre de divor?, etc.), original + copie;
    - fi?a medical?-tip din care s? rezulte c? sunte?i apt? pentru a conduce autovehicule din categoria(categoriile) pentru care este valabil permisul de conducere.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.044, Nivel: 28
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 56
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    03.04.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.044
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Pe data de 05.04.2010 imi expira permisul de conducere (10 ani de cand a fost eliberat). Ce formalitati trebuiesc indeplinite pentru a obtine un nou permis?. Particularitatea in cazul meu este ca am domiciuliu stabil (in buletin) la Husi, Vaslui dar locuiesc in Bucuresti (cu viza de flotant). Intrebarile ar fi: Ce documente imi sunt necesare, unde trebuiesc depuse si cand anume, in asa fel incat sa obtin noul permis in timp util (inainte de 04.05.2010). Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.044, Nivel: 28
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 56
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    03.04.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.044
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    As dori sa mai adaug cateva intrebari inainte de a primi un raspuns de la Dumneavoastra (am postat mai sus).
    Pentru a evita formalitatile legate de fisa medicala pot solicitata preschimbarea permisului inainte de expirare?
    In cazul in care permisul nu poate fi eliberat decat in localitatea in care am domiciliu stabil, poate depune altcineva actele in locul meu si sa ma prezint doar pentru a le ridica?
    In cazul in care permisul nu poate fi eliberat decat in localitatea in care am domiciul stabil, actele trebuiesc depuse la Politia Husi sau la Politia Vaslui (resedinta de judet)?
    Taxa pentru eliberarea permisului poate fi platita la orice CEC din tara sau doar in localitatea in care se elibereaza permisul?
    Fotografiile se predau separat sau se fac pe loc, la fel ca la pasapoarte?

    Va multumesc inca odata si va adresez rugamintea de a-mi raspunde punctual, pentru a evita sa va mai trimit si alte mesaje.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Se poate preschimba permisul de conducere îninte de expirarea valabilit??ii administrative a acestuia, caz în care nu mai este necesar? prezentarea fi?ei medicale. Totu?i, cel pu?in din 10 în 10 ani, fiecare posesor al permisului de conducere trebuie s? fie verificat din punct de vedere medical, interval care, în viitorul apropiat se va scurta, a?a cum dispun Directivele europene în domeniu.
    Permisul de conducere poate fi preschimbat atât la Serviciul public comunitar al locului de domiciliu, cât ?i la cel de re?edin??.
    Contravaloarea permisului de conducere se achit? la CEC sau BCR, oriunde, în contul cunoscut de func?ionarul bancar.
    Al?turat v? transmit documentele necesare preschimb?rii?i alte informa?ii utile.
    DOCUMENTE NECESARE:
    -actul de identitate (original ?i copie );
    -fi?a de?in?torului permisului de conducere, care poate fi completat? de mîn?, cite?.
    -permisul de conducere a c?rui preschimbare se solicita în original, dup? caz;
    -declara?ie-tip de pierdere/furt/deteriorare – dup? caz;
    -contravaloare permis de conducere – 68 lei (CEC sau BCR);
    -documentul care atest? schimbarea numelui (certificat de cas?torie, hot?râre de divor?, etc.)
    -fi?a medical?-tip din care s? rezulte c? este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dac? preschimbarea se solicit? dup? expirarea valabilit??ii administrative a permisului de conducere;
    PRESCHIMBAREA PERMISUL DE CONDUCERE – ROMÂNESC
    în cazul cet??enilor români care au domiciliul în Romania
    ?i se afl? temporar în str?inatate,
    Eliberarea unui nou pemis de conducere se poate face prin intermediul altei persoane, pe baz? de procura special?, autentificat? de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României ori, dac? a fost dat? în fa?a autorit??iilor str?ine, s? îndeplineasc? condi?iile de supralegalizare prev?zute de lege sau s? aib? aplicat? apostila “conform Conven?iei cu privire la suprimarea cerin?ei asupra legaliz?rii actelor oficiale str?ine, adoptat? la Haga la 05.10.1961, la care România a aderat prin Ordonan?a Guvernului nr.66/1999, aprobat? prin Legea nr.52/2000 cu modific?rile ulterioare”.
    Mandatarul va prezenta urm?toarele documentele:
    actul de identitate – titular permis de conducere (copie);
    permisul de conducere a c?rui preschimbare se solicita în original, dup? caz;
    declara?ie-tip de pierdere/furt/deteriorare – dup? caz – completata de titular;
    contravaloare permis de conducere – 68 lei;
    documentul care atest? schimbarea numelui (certificat de cas?torie, hot?râre de divor?, etc.) – dup? caz;
    fi?a de?in?torului permisului de conducere. Trebuie s? fie semnat? de titularul permisului de conducere cu pix de culoare neagr? în spa?iul special destinat, în fa?a unui func?ionar diplomatic;
    actul care atesta starea de s?n?tate, precum ?i dou? fotografii de data recent? ale titularului, 3×4cm/4×5 cm, din care una aplicat? pe procura special? eliberat? mandatarului, iar a doua pe fi?a de?in?torului permisului de conducere, în spa?iul special destinat acesteia, fiind vizate de misiunea diplomatic?;
    declara?ia pe propria r?spundere a titularului, dat? în fa?a func?ionarului diplomatic, din care s? rezulte c? nu mai de?ine un alt permis de conducere na?ional cu excep?ia celui depus pentru preschimbare.
    V? doresc succes.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.004, Nivel: 28
    Progres nivel: 4%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 96
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    23.04.2010
    Postări
    1
    Puncte
    2.004
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Vreau sa va spun ca mi se pare o bataie de joc ceea ce solicita fisa medicala tip. Inteleg sa necesite control oftalmologic, neurologic si psihiatric. Dar cum e posibil sa mi se solicite control ginecologic pentru a putea prelungi permisul de conducere???? Cu alte cuvinte, ce legatura poate fi intre ovarele mele si sofat? La fel, cum sa mi se ceara serologie? Si ce va denota aceasta analiza de sange? Ca daca am anemie nu pot sofa? Aveti idee cati bani si timp trebuie sa cheltuim ca sa completam toate acele avize medicale de la absolut toate cabinetele medicale de specialitate posibile? Boli interne, serologie, ginecologie, neurologie, psihiatrie, orl, oftalmologie, raze pulmonare... In aceasta linie, de ce nu se cere si RMN si tomografie, si mamografie, si..... Toata lumea stie ca orice consultatie sau analiza o faci contra cost deoarece chiar si cu trimitere de la medicul de familie ti se spune ca s-a epuizat fondul de gratuitate decontat prin CAS. Chiar nu aveti de gand sa le reduceti la limita bunului simt si al necesarului de consultatie medicala pentru a fi apt pentru a sofa? In plus, ce denota toate aceste avize medicale? Nimic. Toata lumea stie, si voi, ca cei cu bani le fac in lipsa prezentei lor si doar cei saraci se chinuie pe la zece cabinete ca sa poata beneficia de un drept, acela de a sofa daca stie sa o faca si a dovedit-o prin examen. Aceasta alergatura si pierdere de vreme imensa la care suntem siliti este atingere la demnitatea noastra, este agresiune psihica la adresa noastra. Ce Dumnezeu este in neregula cu voi toti?!

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Stimat? doamn?!
    Actuala fi?? medical?, stabilit? de Ministerul S?n?t??ii Publice, nu este armonozat? cu cerin?ele Directivei CEE nr. 126/2006, privind permisele de conducere, publicat? în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. 403/18 din 30.12.2006. În Anexa nr. III din aceast? directiv?, intitulat? " NORME MINIME PRIVIND APTITUDINILE FIZICE ?I MENTALE NECESARE PENTRU CONDUCEREA UNUI AUTOVEHICUL" , sunt stabilite urm?toarele examene medicale: VEDEREA, AUZUL, PERSOANE CU HANDICAP LOCOMOTOR, AFEC?IUNI CARDIOVASCULARE, DIABETUL ZAHARAT, AFEC?IUNI NEUROLOGICE, TULBUR?RI MINTALE, ALCOOLUL, DROGURI ?I MEDICAMENTE, AFEC?IUNI RENALE, DISPOZI?II DIVERSE.
    Prin urmare examenele medicale despre care face?i vorbire nu î?i au rostul ?i nu se cer în cazul viitorilor conduc?tori auto.
    Pentru armonizarea cadrului na?ional cu cel european, M.S.P. a emis Ordinul nr. 350/2003 din 12/04/2003, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 269 din 17/04/2003, care nu face referire ?i la examenele ginecologice ?i serologice.

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
    valentina <

    Buna ziua!
    Va scriu acest mesaj pentru ca trebuie sa imi schimb permisul cu ocazia schimbarii CI pe motiv schimbare domiciliu.
    Anul acesta ar fi si expirat permisul-dupa 10 ani.
    As dori sa stiu si eu ce documente sunt necesare si unde trebuie depuse(inclusiv programul de lucru cu publicul), cat si perioada de eliberare.
    Multumesc frumos

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  9. #9
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Ce acte imi sunt necesare pentru preschimbare permis?

    Preschimbarea permiselor de conducere în cazul expir?rii, pierderii, furtului sau modific?rii datelor privind de?in?torul (art. 44 din Hot?rârea Guvernului nr.1391/2006)
    DOCUMENTE NECESARE:
    - actul de identitate (original ?i copie );
    -fi?a de?in?torului permisului de conducere, care poate fi completat? de mîn?.
    -permisul de conducere a c?rui preschimbare se solicita în original, dup? caz;
    -declara?ie-tip de pierdere/furt/deteriorare – dup? caz;
    -contravaloare permis de conducere – 68 lei (CEC sau BCR);
    -documentul care atest? schimbarea numelui (certificat de cas?torie, hot?râre de divor?, etc.)
    -fi?a medical?-tip din care s? rezulte c? este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dac? preschimbarea se solicit? dup? expirarea valabilit??ii administrative a permisului de conducere;
    PROGRAMUL DE LUCRU CU PUBLICUL (INMATRICUL?RI / TRASCRIERI / RADIERI / AUTORIZATII PROVIZORII /PERMISE DE CONDUCERE)
    Bucure?ti, Sos.Pipera nr.49, sector 2 LUNI - VINERI intre orele 08:00-20:00INFORMATII PERMISE/EXAMINARI/ÎNMATRICUL?RI: TEL. 021-301.95.89 (Interval orar: 8.00 - 16.00)

    Conform Memorandumului Guvernului privind reducerea birocra?iei, dac? toate documentele sunt în regul?, permisul de conducere va fi eliberat în aproximativ 2 ore de la depunerea actelor.
    Mult succes.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •