Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.114, Nivel: 29
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 86
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

Data înscrierii
    08.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.114
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

In data de 10/09/2009 am fost implicat intr-un accident de circulatie "soldat cu vatamare de persoane " (citez din dovada ) .Mi s-a retinut permisul de conducere si am primit o dovada cu drept de circulatie pt 15 zile . La expirarea dovezii Parchetul a fost in greva , asa ca nu am putut sa-mi prelungesc dovada , drept urmare nu am putut conduce de pe data de 26/09/2009 pana pe data de 09/12/2009 cand am reusit sa-mi prelungesc dreptul de circulatie conf OUG 195/2002 . Dovada am putut sa o prelungesc pana in data de 06/03/2010 . Pe data de 03/03/2010 am primit rezolutia de NUP de la Parchet ( data postei 01/03/2010 ) . Intrebarea mea este ce se intampla acum ? Astept acasa sa-mi trimita Politia proces verbal sau o instiintare de suspendare sau trebuie sa merg eu la Politie ? Cam cat ar putea fi suspendarea ?
    Multumiri anticipate pt raspuns

0 Nepermis! Nepermis!

Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Realizări:

Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Putere Rep
    0

Re: Primit rezolutie N.U.P. Ce urmeaza?

Stimate domn!
    Pentru a primi un r?spuns complet, trebuie s? preciza?i pentru ce fapt? a fost re?inut permisul de conducere, respectiv care a fost cauza accidentului ?i unde s-a produs evenimentul.
    Orientativ, spe?a dumneavoastr? este reglementat? de art. 103.-(1), lit. c) din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, astfel "Suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
    c) pentru o perioad? de 90 de zile cnd fapta conduc?torului de autovehicul sau tramvai a fost urm?rit? ca infrac?iune la regimul circula?iei pe drumurile publice, precum ?i n cazul accidentului de circula?ie din care a rezultat decesul sau v?t?marea corporal? a unei persoane ?i instan?a de judecat? sau procurorul a dispus nenceperea urm?ririi penale, scoaterea de sub urm?rire penal? sau ncetarea urm?ririi penale, dac? pentru regula de circula?ie nc?lcat? prezenta ordonan?? de urgen?? prevede suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce.
    (11) n situa?ia prev?zut? la alin.(1) lit.c), suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de c?tre ?eful poli?iei rutiere pe raza c?reia a fost s?vr?it? fapta."
    Totodat?, potrivit art. 219.-(2) din HG nr. 1391/2006 actualizat? (Regulamentul pentru aplicarea OUG 195/2002), "Restituirea permisului de conducere se dispune de c?tre ?eful serviciului poli?iei rutiere pe raza c?reia a fost s?vr?it? fapta, la cererea titularului, n baza rezolu?iei sau, dup? caz, a ordonan?ei procurorului prin care s-a dispus nenceperea urm?ririi penale, scoaterea de sub urm?rirea penal? sau ncetarea urm?ririi penale, n baza hot?rrii judec?tore?ti r?mase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraven?iei a fost anulat sau ca urmare a ncet?rii m?surii de siguran?? prev?zute la art.112 lit.c) din Codul penal, republicat, cu modific?rile ?i complet?rile ulterioare;"
    A?adar, restituirea permisului de conducere se face la cerere, nu vi se trimite n mod automat acas? acest document, iar verificarea la cunoa?terea regulilor de circula?ie se dispune n func?ie de regula de circula?ie nc?lcat?.
    Cel mai bine este s? v? prezenta?i la ghi?eul poli?iei rutiere pe raza c?reia a fost s?vr?it? fapta, pentru a vi se preciza ce-i de f?cut n cazul dvs. concret, pe baza studierii rezolu?iei parchetului de N.U.P. Este necesar s? ave?i la dvs. ?i actul de identitate, precum ?i dovada de re?inere a permisului de conducere.
    Mult succes!

0 Nepermis! Nepermis!

Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.114, Nivel: 29
    Progres nivel: 14%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 86
    Realizări:

Data înscrierii
    08.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.114
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Putere Rep
    0

Multumesc de raspuns .

Retinerea permisului s-a facut in baza art 135H+111/4 ( asta scrie pe dovada ) motivul: accident rutier ,soldat cu vatamare de persoane in curs de cercetare ( citez din dovada ) .
    Dupa ce mi s-a retinut permisul nu am primit nici un proces verbal doar dovada de circulatie . Intrebarea mea era daca nu trebuie sa primesc un proces verbal sau o instiintare de suspendare acasa .

Multumesc

0 Nepermis! Nepermis!

Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Realizări:

Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Putere Rep
    0

Nu ve?i primi acas? nicio notificare sau proces verbal.
    Urmeaz? s? v? prezenta?i, dac? ave?i domiciliul n Bucure?ti, la sediul Brig?zii de Poli?ie Rutier? situat n Str. Logof?t Udri?te nr. 9-15, sector 3, tel. 021/323 30 30, ghi?eul nr.4 sau 5, *cl?direa nou?), de luni pn? vineri, ntre orele 9-14.00, avnd asupre dvs. urm?toarele documente:
    - dovada nlocuitoare eliberat? de poli?ie;
    - actul dvs. de identitate;
    - rezolu?ia parchetului prin care s-a dispus N.U.P.
    n acest caz, a?a cum v-am relatat anterior, se dispune suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce pe o perioad? de 90 de zile.
    Perioada n care nu a?i avut prelungit? dovada, se ia n calcul, adic? se scade din cele 90 de zile.
    Nu este necesar? prezentarea pentru verificarea la cunoa?terea regulilor de circula?ie, ntruct fapta de neacordare a priorit??ii la pietoni, nu face parte din cele nominalizte n art. 106.- (1) din OUG nr. 195/2002 actualizat?.
    Cu stim?!

0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •