Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Permis categoria BE

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Permis categoria BE

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    Dan Dreghiciu <

    Buna ziua!
    Ma adresez dumneavoastra pentru a va ruga sa ma sprijiniti in urmatoarea problema:
    Eu posed permis de conducere categoria B, din anul 1995. Detin un autoturism de teren, a carui masa proprie este de 2269Kg, iar masa totata maxima autorizata 2850Kg. Masa remorcabila fara dispozitiv de franare 750Kg, Masa remorcabila cu dispozitiv de franare 3500Kg.
    Conform Codului rutier, pentru ansamblurile formate dintr-un autovehicul si o remorca pentru care suma maselor maxime autorizate depaseste 3500Kg, este nevoie de carnet de conducere categoria BE. Conform celor de mai sus, chiar si in cazul in care as atasa dupa masina o remorca mica (de 750Kg) eu as depasi aceasta limita (2850 + 750 = 3600).
    M-am interesat ce trebuie sa fac pentru a obtine categoria de permis BE. Am intrebat atat la diverse scoli de soferi, cat si agenti de politie, insa nu am primit pana acum nici o lamurire. Singura solutie care mi-a fost oferita pana acum a fost aceea de a face scoala de soferi pentru categoria C si E. Eu insa NU VREAU SA INVAT SA CONDUC UN CAMION ca sa pot conduce masina mea plus o remorca. O singura scoala de soferi mi-a dat de inteles adevaratul motiv pentru care nu pot sa ofere categoria BE, si anume faptul ca nefiind cerere foarte mare pentru aceasta categorie, scoala nu are remorca mica.
    Ce ma sfatuiti sa fac pentru a obtine permisul categoria BE?
    Localitatea mea de domiciliu este SEBES, Judetul ALBA.

    Va multumesc!
    Cu stima,
    Dan Dreghiciu

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Permis categoria BE

    Stimate prieten:
    Potrivit situa?iei publicat? pe site-ul Autorit??ii Rutiere Române - ARR, în localitatea Sebe?, jude?ul Alba, sunt autorizate urm?toarele ?coli de conduc?tori auto, competente s? efectueze ?i preg?tirea persoanelor care doresc s? ob?in? permis de conducere valabil pentru categoria BE: S.C. AUTODIA S.R.L. B,C,C+E Str. Simion B?rnu?iu, Nr. 14, S.C. STAS CIUCUR S.N.C. A1,B,C,C+E,D Str. Occidentului, Nr. 2, S.C. DELOREAN S.R.L A,B,C,C+E Str. Parângului, Nr. 10 ?i S.C. TOTY SOF S.R.L. A,B,C,CE Str. C?lug?reni, Nr. 28A.
    Aceste ?coli, chiar dac? nu sunt autorizate în mod explicit ?i pentru categoria BE, sunt competente s? efectueze preg?tirea pentru categoria superioar?, CE, ceea ce înseamn?, potrivit principiului de drept "Cine poate mai mult, poate ?i mai pu?in", c? aceste ?coli au personal autorizat s? efectueze preg?tirea teoretic? ?i prctic? ?i pentru categoria BE, respectând programa analitic? prev?zut? în Anexa nr. 4 la Ordinul ministrului transporturilor ?i infrastructurii nr. 1019/2009, publicat? în M.O. nr. 684 bis/12.10.2009, pct. 4.5. aflat la paginile 66 ?i 67.
    Singura problem? este aceea a asigur?rii remorcii care s? corespund? condi?iilor pe care trebuie s? le îndeplineasc? vehiculele folosite pentru preg?tirea ?i examinarea la categoria BE, ?i anume, un ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria B ?i dintr-o remorc? cu mas?
    maxim? autorizat? de cel pu?in 1000 kg, care atinge o vitez? de cel pu?in 100 km/h ?i care nu intr? în categoria B; compartimentul pentru m?rfuri al remorcii trebuie s? consiste dintr-o caroserie de tip închis cel pu?in la fel de lat? ?i de înalt? ca ?i vehiculul; caroseria închis? poate fi ?i u?or mai pu?in lat? decât vehiculul cu condi?ia ca vizibilitatea spre spate s? nu fie posibil? decât cu ajutorul oglinzilor retrovizoare exterioare ale autovehiculului; remorca trebuie s? aib? o mas? real? total? de minimum 800 kg.
    Acest aspect îl pute?i rezolva prin analizarea acestei posibilit??i, existente din punct de vedere legal, împreun? cu reprezentantul ?colii ?i al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere ?i Înmatriculare a Vehiculelor din cadrul Institu?iei Prefectului Jude?ul Alba.
    Mult succes!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 58, Nivel: 1
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 42
    Activitate globală: 13,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    22.03.2013
    Vârstă
    52
    Postări
    7
    Puncte
    58
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    dane, poti sa conduci linistit masina ta cu remorca ,din 19.01.2013 a intrat o noua lege, cu categoria b poti sa conduci ansamblu de vehicule de 4250 kg , citeste noul cod rutier si poti sa te convingi singur , si eu am fost in situatia ta si am platit scoala degeaba , eu am sharan are 2500 kg si rmorca are 1500 kg, deci total 4000 kg , perfect legal fara nici o problema dar multi,, garcea'' de la noi nu prea s-au conformat cu noul cod rutier.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Da are dreptate coco cu cat. B poti sa conduci un ansamblu de vehicule format dintr-un autovehicul tragator care sa nu depasesca 3500 kg si o remorca care sa nu depaseasca 750 kg.
    @Coco la urmatorul post neadecvat referitor la limbajul dintre ghilimele am sa-ti dau raportare la post.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •