Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Dan Dreghiciu <

Buna ziua!
Ma adresez dumneavoastra pentru a va ruga sa ma sprijiniti in urmatoarea problema:
Eu posed permis de conducere categoria B, din anul 1995. Detin un autoturism de teren, a carui masa proprie este de 2269Kg, iar masa totata maxima autorizata 2850Kg. Masa remorcabila fara dispozitiv de franare 750Kg, Masa remorcabila cu dispozitiv de franare 3500Kg.
Conform Codului rutier, pentru ansamblurile formate dintr-un autovehicul si o remorca pentru care suma maselor maxime autorizate depaseste 3500Kg, este nevoie de carnet de conducere categoria BE. Conform celor de mai sus, chiar si in cazul in care as atasa dupa masina o remorca mica (de 750Kg) eu as depasi aceasta limita (2850 + 750 = 3600).
M-am interesat ce trebuie sa fac pentru a obtine categoria de permis BE. Am intrebat atat la diverse scoli de soferi, cat si agenti de politie, insa nu am primit pana acum nici o lamurire. Singura solutie care mi-a fost oferita pana acum a fost aceea de a face scoala de soferi pentru categoria C si E. Eu insa NU VREAU SA INVAT SA CONDUC UN CAMION ca sa pot conduce masina mea plus o remorca. O singura scoala de soferi mi-a dat de inteles adevaratul motiv pentru care nu pot sa ofere categoria BE, si anume faptul ca nefiind cerere foarte mare pentru aceasta categorie, scoala nu are remorca mica.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a obtine permisul categoria BE?
Localitatea mea de domiciliu este SEBES, Judetul ALBA.

Va multumesc!
Cu stima,
Dan Dreghiciu