Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: suspendarea permisului de conducere

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    suspendarea permisului de conducere

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    sirbu a <

    Buna ziua!

    Am pierdut recursul in urma caruia solicitam anularea unui PV prin care se suspenda permisul de conducere pentru 90 zile.
    Conform OUG 195/2002 ART 118 (4) În termen de 15 zile de la data r?mânerii definitive ?i irevocabile a hot?rârii judec?tore?ti prin care instan?a a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contraven?iei, contravenientul este obligat s? se prezinte la serviciul poli?iei rutiere care îl are în eviden?? pentru a preda permisul de conducere. (5) Neprezentarea contravenientului în termenul prev?zut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce.
    Regulamentul de aplicare OUG 195/2002 prevede la ART 209 alin. (3) Suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce autovehicule opereaz? în ziua urm?toare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, dup? caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

    Eu ma aflu in imposibilitatea de a preda permisul de conducere intrucat nu locuiesc in Romania si nu pot veni in aceasta perioada special sa il depun.
    Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi explicati cum se aplica suspendarea conform cu ART 209 alin 3.

    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.323, Nivel: 21
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 77
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    29.03.2011
    Postări
    1
    Puncte
    1.323
    Nivel
    21
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: suspendarea permisului de conducere

    stai linistit ca nu se intampla nimic,se va prescrie. Nu exista baza informatica privind persoanele care se afla in situatia Dvs,care au pierdut recursurile privind suspendarea permisului de conducere. Dovada: am fost in situatia ta,am avut un accident,mi-a fost ridicat permisul de conducere pentru neacordarea prioritatii de trecere,am formulat plangere la judecatorie dupa care am obtinut certificatul de grefa de la judecatoria care urma sa judece planmgerea,certificat pe baza caruia mi s-a restituit permisul,am pierdut procesul atat la judecatorie cat si recursul la Tribunal,dar desi au trecut mai bine de 3 luni de zile,nu l-am predat. In acest timp,am fost oprit de mai multe ori ,chiar de colegii agentului care mi-a ridicat permisul ( din acelasi organ de politie),insa niciodata nu am primit reprosuri pentru ca nu as fi predat permisul ,cu atAt mai putin alti politisti din alte localitati,e varza,varza,tot sistemul.
    Intr-un cuvant,sfatuiesc pe toti cei carora li se ridica permisul in vederea suspendarii dreptului de a conduce,este de ajuns ca obligatoriu sa formuleye plangere,apoi sa solicite certificatul de grefa de la judecatoria care urmeaza a judeca plangerea,certificatul se preda politiei rutiere pentru restituirea pwermisului ,TI SE RESTITUIE PERMISUL si apoi BUNAZIUA

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.293, Nivel: 20
    Progres nivel: 93%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 7
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    13.04.2011
    Postări
    1
    Puncte
    1.293
    Nivel
    20
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: suspendarea permisului de conducere

    Nu e asa iti spun sigur cu prima ocazie in care ai o problema si te verifica te vor gasii si in aceasta situatie ti se va anula permisul si te alegi si cu dosar penal pentru neprezentare la politie pentru ca in momentul prezentariii certificatului de grefa inaintea inapoierii permisului semnezi si te angajezi sa aduci la cunostinta politiei in termen de 15 zile solutionarea cazului tau adica hotararea instantei.Asa ca atentiie nu va bucurati ca la urma sa olangeti amar ca e nasoala.
    CA fapt divers sotiei i sa ridicat permisul auto pe 2 luni iar la pronuntarea definitiva a sentintei am incercat sa predau permisul dar (NEAVAND COMUNICAREA OFICIALA a sentintei DE LA JUDECATORIE SA PREDAU PERMISUL IN 15 ZILE DE LA RAMANEREA DEFINITIVA) am predat permisul in termen de 2 zile de la data intrarii in posesie a hotararii judecatoresti.SURPRIZA!!! DACA LA DATA RAMANERII DEFINITIVE A HOTARARII JUDECATORESTI NU PREDAI PERMISUL( DATA DIFERITA CU DATA IN CARE TI SE COMUNICA OFICIAL) IN TERMEN DE 15 ZILE DOVADA NECESARA PENTRU A PREDA PERMISUL POLITIEI,ASA CA PENTRU ACEST LUCRU PRIMESTI BONUS 30 DE ZILE IN PLUS BINENTELES FATA DE DURATA INITIALA stabilita in sentinta DE SUSPENDARE PENTRU NEPREDARE IN TERMEN DE 15 ZILE.
    Deci nu ai cu ce sa predai permisul pentru ca judecatoria comnunica tarziu sentinta nu te incadrezi in 15 zile si esti din nou vinovat ca mai stai 30 zile pe dreapta.Asta e metoda cei care o patesc nu au de unde sa stie nimeni nu zice nimic politia aplica legea judecatoria isi face treaba in ritmul ei iar vinovatii suntem tot noi -e simplu suntem victimele unui viciu de procedura

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 32, Nivel: 1
    Progres nivel: 64%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 30,0%

    Data înscrierii
    21.04.2016
    Locație
    bucuresti
    Vârstă
    43
    Postări
    1
    Puncte
    32
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    suspendare permis- 30 zile

    Buna ziua,

    In urma cu 2 zile mi-a fost suspendar perisul pentru 30 de zile. Inca sunt in perioada celor 15 zile in care inca mai pot conduce. Exista vreo posibilitate de reducere a acestui termen de 30 de zile: nu imi e foarte clar daca pentru o suspendare atat de mica am posibilitatea de a da examenul teoretic din nou.

    Multumesc mult

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu se sustine examenul pentru reducere la masura complementara de suspendarea a dreptului de a conduce pe o perioada de 30 zile!

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •