Buna ziua,

Va scriu pentru a va supune atentiei o mare problema intalnita la soferii romani.
Pe data de 23 ianuarie 2011, intr-o zi cu ninsoare, pe Calea Victoriei, stand in masina la semaforul din dreptul hotelului Radisson, am fost loviti in spate de un alt autoturism. Ceea ce ni s-a parut de-a dreptul incredibil, era starea autoturismului care ne-a lovit: cu zapada de 10 cm pe el, nu i se vedea numarul (l-a sters la solicitarea noastra), parbrizul era curatat doar pe zona unde functionau stergatoarele, luneta si geamurile laterale erau complet acoperite cu zapada, masina nu avea roti de iarna. Va transmit in atasament pozele pe care le-am facut respectivei masini.
Ceea ce mi se pare grav este faptul ca de data aceasta soferul a lovit o alta masina, ori la fel de simplu ar fi putut lovi pe trecerea de pietoni un om, pe motiv ca nu are masina echipata de iarna, nu vede pe unde conduce si nu poate opri la timp.

As vrea sa va intreb daca inconstienta sau mai bine zis nesimtirea unor astfel de soferi nu se pedepseste in niciun fel. La momentul respectiv am oprit o masina a Politiei, in speranta ca va putea lua masuri, insa era vorba de Politia Comunitara, care ne-a spus ca nu intervine in incidente de trafic si ne-a recomandat sa sunam la 112. Am sunat la 112 unde ni s-a comunicat ca, daca nu sunt implicate victime, nu se deplaseaza niciun echipaj. Intre timp, pe langa noi a trecut un echipaj al Politiei Rutiere, care a ignorat complet rugamintea noastra de a opri si a trecut mai departe.

Vazand pozele din atasament, va rog sa-mi spuneti daca dumneavoastra vi se pare normal sa se circule cu o asemenea masina. De asemenea, am rugamintea sa-mi comunicati daca in astfel de situatii se poate lua vreo masura impotriva acestor soferi inconstienti si nesimtiti, care sunt un adevarat pericol in trafic si daca pe baza unei astfel de reclamatii pot fi sanctionati.

Va mentionez faptul ca autoturismul care ne-a lovit avea numarul: BR 01 VOR, dupa cum puteti vedea si-n pozele atasate
Masina noastra are numarul: B 07 VAZ

Multumesc.
Lavinia Lapadat-Barbu
0744 61 **********