Salutare tuturor,

Sunt nou pe acest forum si este posibil sa se mai fi discutat acesta problema, dar oricum va multumesc anticipat tutror celor care ma puteti lamuri in problema de mai jos.

In anul 2008 luna decembrie, am avut un eveniment rutier(accident), in urma caruia m-am ales cu o suspedare de 2 luni (neacordare de prioritate cu daune materiale).

In momentul in care s-a intamplat evenimentul permisul de conducere era expirat , ba mai mult nu am apucat sa il predau organelor abilitate deoarce nu il aveam la mine (uitat acasa) , iar a doua zi a trebuit sa plec in interes de serviciu din tara pentru 6 luni.

Tinand cont de suspendarea de la momentul respectiv nu m-am mai urcat la volan pana in prezent. As dori sa stiu ce se poate intampla in monmetul de fata daca ma urc la volan(perioada suspendarii dreptului de a conduce a fost decembrie 2008-februarie 2009 la ca re cred ca s-a mai adaugat inca o luna deoarce nu am predat permiul organelor abilitate conform legii, si nici nu am sustinut acel examen pentru verificare pentru micsoarea perioadei de suspendare)

A doua intrebare ar fi cea legata de preschimbarea permisului vechi pe care l-am pierdut de cateva zile(mai trebuie sa il declar in Monitorul Oficial sau doar unitatii emitente).....MI SE REACTIVEAZA CUMVA SUSPEDAREA DREPTULUI DE A CONDUCE DIN PERIOADA DECEMBRIE2008-FEBRUARIE 2009 ACUM CAND IMI VOI PRESCHIMBA PERMISUL???

VA MULTUMESC ANTICIPAT....SI SPER CA AM FOST CAT SE POATE DE EXPLICIT...


CU STIMA TUTUTOR