Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Preschimbare permis de conducere italian

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.489, Nivel: 22
    Progres nivel: 89%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 11
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    15.01.2011
    Postări
    1
    Puncte
    1.489
    Nivel
    22
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Preschimbare permis de conducere italian

    Salutare tuturor!

    Problema mea este urmatoarea: in anul 2002 locuiam in Italia si am preschimbat permisul de conducere romanesc cu unul italian, deci cel romanesc a devenit nul, fiind trimis in Romania la IGPR. In 2008, in Romania am fost prins baut la volan, 1,5 in sange plus ca aveam permisul suspendat pentru o alta boacana. Bun. Proces penal, condamnare 8 luni cu suspendare, ramasa definitiva in ianuarie 2010 si anularea dreptului de a conduce? Da. Intre timp permisul meu italian a fost trimis la emitent cu recomandarea IGPR-ului de a fi anulat. Surpriza insa, pentru ca in Italia alcoolemia intre 0,8 si 1,5 g/l pedeapsa este intre 6 luni si 1 an de suspendare!!! Eu am primit minimum, deci 6 luni, asa ca din mai 2010 permisul mi.a fost restituit. Cum ca in Ianuarie 2011 se implineste 1 an de la ramanerea definitiva, am mers sa aflu daca pot circula fara sa am probleme. Raspunsul verbal a fost ca pot circula oriunde in lume, dar in Romania nu, pana nu dau examen sa dobandesc un permis romanesc!!! Mai mult, intre timp am aflat ca pot preschimba permisul italian cu unul romanesc fara a sustine examen, conform noii legislatii, dar mi s.a spus ca nu am dreptul la preschimbare chiar daca intrunesc conditiile art. 6 din Ordinul MAI nr. 1480/2006.
    Intrebarile mele sunt: se poate anula dreptul de a conduce autovehicule daca nu s.a anulat si permisul de conducere? Daca emitentul permisului, semnatar al Conventiei Europene cu privire la la efectele internationale ale interzicerii exercitarii
    dreptului de a conduce un vehicul cu motor Bruxelles, 3 iunie 1976, imi permite libera circulatie, de ce in Romania nu pot circula? De ce nu am dreptul de a beneficia de art. 6 din Ordinul MAI nr. 1480/2006, care prevede preschimbarea permiselor emise de alte state?
    In speranta ca voi primi cateva raspunsuri concrete, va multumesc pentru timpul acordat si pentru intelegere!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.467, Nivel: 22
    Progres nivel: 67%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 33
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.01.2011
    Postări
    2
    Puncte
    1.467
    Nivel
    22
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Preschimbare permis de conducere italian

    Din cate ne spui aici ai dreptate. Prin Conventia Europeana pe care ai invocat-o ai dreptul de a conduce, intrucat permisele de conducere sunt recunoscute reciproc, deci si dreptul de a conduce, mai ales ca permisul din Italia ti-a fost inapoiat de catre emitent. Baieti buni italienii astia! Pentru preschimbarea permisului trebuie sa ceri anularea ordinului prin care ti-a fost anulat dreptul de a conduce, intrucat nu se poate anula fara sa se si anuleze permisul de conducere. Daca seful rutierei din loc. unde locuiesti nu vrea s-o faca, mergi la un judecator pentru ca in justitie sigur 100% vei castiga. Probabil ca ai "deranjat" cu "ceva" pe politistii de la rutiera sau la DRPCIV si d'aia te intarzie. La judecator, in max. 2 luni ai castig de cauza. Succes!

    P.S.
    Daca iti vei recastiga drepturile spune.ne si noua!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.467, Nivel: 22
    Progres nivel: 67%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 33
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.01.2011
    Postări
    2
    Puncte
    1.467
    Nivel
    22
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Preschimbare permis de conducere italian

    Din cate ne spui aici ai dreptate. Prin Conventia Europeana pe care ai invocat-o ai dreptul de a conduce, intrucat permisele de conducere sunt recunoscute reciproc, deci si dreptul de a conduce, mai ales ca permisul din Italia ti-a fost inapoiat de catre emitent. Baieti buni italienii astia! Pentru preschimbarea permisului trebuie sa ceri anularea ordinului prin care ti-a fost anulat dreptul de a conduce, intrucat nu se poate anula fara sa se si anuleze permisul de conducere. Daca seful rutierei din loc. unde locuiesti nu vrea s-o faca, mergi la un judecator pentru ca in justitie sigur 100% vei castiga. Probabil ca ai "deranjat" cu "ceva" pe politistii de la rutiera sau la DRPCIV si d'aia te intarzie. La judecator, in max. 2 luni ai castig de cauza. Succes!

    P.S.
    Daca iti vei recastiga drepturile spune-ne si noua!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •