Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: MECANICA LA SALA , CE PROSTIE.

  1. #1
    Soldat Fruntas
    Puncte: 1.566, Nivel: 23
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    27.12.2010
    Postări
    25
    Puncte
    1.566
    Nivel
    23
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    MECANICA LA SALA , CE PROSTIE.

    Ma pregatesc sa dau examenul pt. categoria B si am A-ul din 2000. Cind am dat pt. A nu erau intrebari de mecanica , acuma sint. Genu' "axa cu came" , "unghiul de fuga" si alte chestii ingineresti. Poate imi explica si mie o cascheta alba in ce fel devin mai sofer daca stiu raspunsul la genul de intrebari enumerate mai sus ? Pe motocicleta era sa fiu omorit sau ranit grav de N ori , pun pariu ca nu pt. faptul ca soferii agresori nu aveau notiuni de EURO 1,2,3,4,5 sau de alternetoare , claxoane si came. Eu fiind pe prioritate , in toate cazurile. Sint batrinel , merg usor si nu o dau pe o roata , daca se gindeste cineva ca fiind motociclist sint si satanist violator de babe.
    Deci , e normal sa ma chinuii ca un scalav sa invat niste chesti pe care le stiu , de obicei , mecanicii , la care duc masina , normal ,ca eu nu sint talentat. Chiar , este legal sa repari de capul tau la masina ???
    Sint scirbit domnilor "caschete albe" ca in loc sa stati naibii in strada , sa luati carnete , ne pune-ti noua bete in roate , ca sa nu mai fie atitea masini in trafic. Asta e jmecheria , nu , cu intrebarile de mecanica ?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.377, Nivel: 21
    Progres nivel: 77%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 23
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    02.03.2011
    Postări
    1
    Puncte
    1.377
    Nivel
    21
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: MECANICA LA SALA , CE PROSTIE.

    In Germania,unde locuiesc,daca ai masina,si ai defectiuni la motor,probleme de mecanica,suni la firma de asigurari,si esti slepuit,deci nu ai dreptul si nu ai voie sa te bagi MARE MECANIC ROMAN,pentru iti poti pierde asigurarea.Dar cum este posibil asa ceva,sa fie intrebari la chestionar,privind MECANICA?Oare romania,face parte din tarile africane?Dupa mentalitate cam asa pare.Cred ca peste 90 % din soferii activi din romania,daca ar sutine un examen,sala,la standartele de acum (daca pot fi numite standarte),nu ar reusi sa ia examenul,inclusiv foarte multi din cadrele de politie si chiar instructorii de scoala auto.Nu va inchipuiti ce parere proasta are de exemplu politia din Munchen,Germania,cand am discutat subiectul asta,si au vazut tipul de chestionare,au inceput sa rada,si au intrebat:exista asa ceva?Uite ca exista,si ne zbatem sa ne facem de ras peste tot in lume,aratand ce management prost este in romania,cat de idioate idei le vin unora si fac lege din asta.De asta sa ajuns in situatia asta,pentru ca am lasat incompetentii sa isi realizeze visele care sunt cosmaruri pentru un om normal.romania devine tot mai hulita,din toate punctele de vedere,si de statele europene si de proprii cetateni.Oare dece?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: MECANICA LA SALA , CE PROSTIE.

    Stima?i domni critican?i ai actualului sistem de examinare informatic? din ROMÂNIA!

    Înainte de a respinge un lucru f?cut de câ?iva ofi?eri din DRPCIV, doar în afara programului de serviciu , sâmb?ta, duminica, f?r? 1 RON pl?tit de stat, ci doar pentru c? noi, cei din vechea genera?ie, nu ne gândeam în primul rând la aspectul material ca actualii capitali?ti, bolnavi de venalit?, DE?I ERAU OFERTE DE LA PARTENERI AUTOHTONI SAU STR?INI, ABONA?I LA SUME GRASE PE CARE DOREAU S? LE OB?IN? DE LA STAT, v? supun aten?iei prevederile DIRECTIVEI 2006/126/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ?I A CONSILIULUI din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere (reformat?), publicat? în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, nr. 403/30.12.2006, începând cu pagina 18, text cu relevan?? pentru SEE, document obligatoriu de implementat ?i de ROMÂNIA, stat membru din data de 01.01.2007, al UNIUNII EUROPENE.
    V? invit s? citi?i cu aten?ie con?inutul acestei anexe, din care reproduc doar partea referitoare la con?inutul minimal obligatoriu al examin?rii la proba teoretic? pentru ob?inerea permisului de cnducere valabil pentru categoria B:

    ANEXA II
    I. CERIN?E MINIME PENTRU EXAMENELE DE CONDUCERE
    Statele membre iau m?surile necesare pentru a se asigura c? solicitan?ii permiselor de conducere au cuno?tin?ele, aptitudinile ?i comportamentul necesare pentru conducerea unui autovehicul. Examin?rile introduse în acest sens trebuie s? fie alc?tuite din:
    — o prob? de verificare a cuno?tin?elor teoretice ?i, ulterior,
    — o prob? de verificare a aptitudinilor ?i comportamentului.
    Condi?iile în care se desf??oar? aceste probe sunt stabilite în continuare.
    A. PROBA DE VERIFICARE A CUNO?TIN?ELOR TEORETICE
    1. Formularul
    Formularul ales va fi întocmit astfel încât s? existe siguran?a c? respectivul candidat are cuno?tin?ele necesare cu privire la subiectele enumerate la punctele 2, 3 ?i 4.
    Orice solicitant al unui permis de conducere de o anumit? categorie care a promovat proba teoretic? pentru o alt? categorie poate fi scutit de dispozi?iile comune prev?zute la punctele 2, 3 ?i 4.
    2. Con?inutul probei teoretice pentru toate tipurile de vehicule
    2.1. Trebuie s? se adreseze întreb?ri referitoare la toate punctele enumerate mai jos, con?inutul ?i forma întreb?rilor fiind l?sate la discre?ia fiec?rui stat membru:
    2.1.1. Reglement?ri privind traficul rutier:
    — în special cu privire la indicatoare, marcaje ?i semnalizatoare rutiere, prioritate ?i limite de vitez?.
    2.1.2. Conduc?torul auto:
    — importan?a vigilen?ei ?i a atitudinii fa?? de al?i utilizatori ai drumului;
    — percep?ia, evaluarea ?i luarea deciziilor, în special timpul de reac?ie, precum ?i modific?ri în
    comportamentul conduc?torului auto sub influen?a alcoolului, drogurilor ?i medicamentelor, a st?rilor emo?ionale ?i a oboselii.
    2.1.3. — cele mai importante principii privind respectarea distan?ei de siguran?? între vehicule, distan?ele de frânare ?i controlul vehiculului în diferite condi?ii meteorologice ?i de drum;
    — factori de risc la conducerea vehiculului privind diferite condi?ii de drum, în special la schimbarea acestora în func?ie de vreme ?i ore de zi sau de noapte;
    — caracteristicile diferitelor tipuri de drum ?i cerin?ele legale aferente.
    Drumul:
    2.1.4. Al?i utilizatori ai drumului:
    — factori de risc specifici lega?i de lipsa de experien?? a altor utilizatori ai drumului ?i de cele mai vulnerabile categorii de utilizatori, precum copiii, pietonii, bicicli?tii ?i persoanele cu mobilitate redus?;
    — riscuri inerente circula?iei ?i conducerii diferitelor tipuri de vehicule ?i diferitelor câmpuri vizuale ale conduc?torilor acestora.
    2.1.5. Reglement?ri generale ?i diverse:
    — norme privind documentele administrative necesare pentru utilizarea vehiculelor;
    — norme generale specificând modul în care trebuie s? se comporte conduc?torul auto în caz de accident (instalarea dispozitivelor de semnalizare ?i alarmarea) ?i m?surile pe care acesta le poate lua pentru a veni în ajutorul victimelor accidentelor rutiere, în cazul în care este necesar;
    — factori de siguran?? privind înc?rcarea vehiculului ?i persoanele transportate.
    2.1.6. M?surile de precau?ie care trebuie luate la p?r?sirea vehiculului.
    2.1.7. ASPECTE MECANICE legate de siguran?a conducerii: candida?ii trebuie s? fie capabili S? DEPISTEZE defec?iunile obi?nuite, ÎN SPECIAL legate de sistemele de DIREC?IE, SUSPENSII ?i de FRÂNARE, ANVELOPE, LUMINI ?i INDICATOARE DE DIREC?IE, CATADIOPTRI, OGLINZI retrovizoare, parbriz ?i ?terg?toare, SISTEMUL DE EVACUARE, CENTURILE DE SIGURAN?? ?i dispozitivele de AVERTIZARE SONOR?.
    2.1.8. Echipamente de siguran?? ale vehiculelor ?i, în special, folosirea centurilor de siguran?? ?i a echipamentelor de siguran?? privind copiii.
    2.1.9. Norme privind UTILIZAREA VEHICULELOR ÎN RELA?IE CU MEDIUL ÎNCONJUR?TOR (utilizarea adecvat? a dispozitivelor de avertizare sonor?, consumul moderat de carburant, limitarea emisiilor poluante etc.).

    Din studiul acestor prevederi ale dreptului comunitar, rezult? în mod clar faptul c? examinarea la proba teoretic? din cadrul examenului pentru ob?inerea permisului de conducere în ROMÂNIA este conform? cu cerin?ele minime comunitare, nu exist? în chestionare întreb?ri de tipul " la câ?i metri de c?ru?? se leag? vaca", etc. iar candida?ii care urmeaz? cursurile integrale ale unei ?coli autorizate promoveaz? aceastî? prob? f?r? dificultate.
    Totodat? analiza profesionist?, NU TRIUMFALIST? a accidentelor rutiere, demonstreza faptul c? peste 95% dintre acestea se datoreaz? factorului OM - CONDUC?TOR AUTO, care NU TREBUIE S? ?TIE DOAR S? BIRJ?REASC? VEHICULUL (volan, pedale), CI ?I S? SIMT? LIMITELE OBIECTULUI ADUC?TOR DE MOARTE, COMPORTAMENTUL LUI FIZIC, SIMPTOMELE DE DINAINTEA FURTUNII, ETC.

    Cu stim?, un am?rât de fost
    COMISAR

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.309, Nivel: 21
    Progres nivel: 9%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 91
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    08.04.2011
    Postări
    4
    Puncte
    1.309
    Nivel
    21
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: MECANICA LA SALA , CE PROSTIE.

    pt comisarul

    m-am inscris pe acest forum ca sa-mi pot spune opinia cu privire la ceea ce ati scris mai sus si in special la cele scrise la punctul 2.1.7.

    raman la parerea ca MECANICA la sala este o mare prostie, reglementata sau nu de directivele europene...degeaba stii mecanica daca nu stii regulile de circulatie...

    un sofer responsabil isi va duce masina la service pentru orice zgomot suspect auzit la masina iar pentru asta nu este nevoie sa stii mecanica, ca doar de-asta exista service-urile auto...si apoi multe din intrebarile de la mecanica sunt depasite, altfel este tehnologi actuala (masinile vechi din 1900 toamna sunt din ce in ce mai putine)...oare politia rutiera stie ca masinile noi au garantie si ca nu ai voie sa iti repari singur masina pentru ca pierzi garantia? sau domnii cu caschete au avu curiozitatea sa se uite sa vada cum este motorul unei masini mai noi si cat este de compact? sau ca in afara de schimbarea uleiului de motor si de completarea lichidului pentru spalarea parbrizului altceva nu prea ai voie sa faci la acel motor daca se strica decat sa o duci la service????? dar oare cei care s-au gandit mecanica la sala s-au intrebat de ce masinile noi nu vin insotite si de schita motorului asa cum aveau daciile 1300????

    sa dau un exemplu personal...la masina mea se tot aude un scartait mai ales atunci cand e frig afara??? oare de la ce sa fie scartaitul??? cauze probabil sunt multe...sunt obligata sa caut toate cauzele posibile??? si nu e mai simplu si mai sigur sa ma duc cu masina la service si sa vada acolo de ce scartaie in loc sa imi bag eu nasu pe la motor sau pe sub masina incercand sa descopar cauza posibila a scartaitului????? totusi cei de la service fac niste cursuri de pregatire ca sa poata repara masina si ma refer la service-urile mai serioase, pe cand eu unde invat mecanica??? doar la scoala de soferi in orele acelea putine care se fac??? si se compara mecanica invatata in scolile de soferi (masinile sunt totusi diferite intre ele) cu pregatirea celor din service care-si dau seama numai cand aud scartaitul ce are masina????? nu toti ne-am nascut mecanici si nu toti trebuie sa stim mecanica...e de ajuns sa duci masina la service cand ti se pare ceva suspect la ea, nu sa te apuci sa repari la ea...s-au dus vremurile alea cand in fata casei sau a blocului se adunau in jurul masinii mai multi si incepeau sa mestereasca pe la motor...

    sau ce e mai grav...sa nu stii mecanica si sa fii corect in trafic sau sa stii mecanica si sa incalci toate regulile de circulatie??????

    sunt convinsa ca directivele europene pe care le-ati amintit fac referire la altceva si nu la faptul ca esti obligat sa stii mecanica sau sa stii sa iti repari masina singur...ci doar sa iti masina la service cand ti se pare ceva suspect la ea...eu una nu ii vad pe europeni cu nasul in motor reparandu-si masinile singuri...

    sau sa zicem ca descopar ca masina mea are ceva defect la directie, la amortizori sau la ceva de genu...sunt obligat sa repar eu singura masina sau sa o duc la service? mai firesc mi se pare sa o duc la service nu s-o repar de capu' meu...sau daca placutele de frana sunt uzate trebuie sa le inlocuiesc dupa cum imi tuna mie sau ma duc sa mi le inlocuiasca cei de la service???? MECANICA LA EXAMENUL TEORETIC pentru permis, in conditiile tehnologice actuale si cu atatea service-uri la dispozitie, este O MARE PROSTIE...

    mie mi se pare strigator la cer ca de multe ori chiar politistii rutieri incalca cu nesimtire codul rutier cand ar fi trebuit sa fie un exemplu pentru ceilalti participanti la trafic...sau cumva domnii cu cascheta alba au permisiune sa opreasca dupa cum le tuna in intersectii blocand traficul sau reducand vizibilitatea in intersectii sau obligandu-te sa incalci linia continua?????? sau aceeasi domni cu cascheta alba pe unii ii sanctioneaza si altora care au facut aceeasi fapta nu le da nici macar avertisment...e corect? eu zic ca nu...

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •