Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: permisul de conducere

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.035, Nivel: 28
    Progres nivel: 35%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 65
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    12.04.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.035
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    permisul de conducere

    sunt posesorul unui permis de conducere categoria B din anul 1998, in anul 2007 am plecat in italia ,m-am intors in romania in anul 2010,cu motivul sa dau examen ptr obtzinerea celorlalte categorii,C,E,.... avnd rezidentza in italia ,domnul instructor mi-a spus ca nu pot sa dau de permis in romania odata ce am rezidentza in alt stat .trebui sa renuntz la rezidentza si dupa acea sa astept 185 de zile ca sa pot da de permis ,intrebarea mea este adevarat sau nu Multzumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: permisul de conducere

    Într-adev?r, de la data de 01.01.2007 de când Romania a devenit membr? a Uniunii Europene, am fost obliga?i s? ne conform?m, ?i în domeniul permisului de conducere, prevederilor Directivelor europene în materie.
    Potrivit art. 7, pct.(1), litera e) din Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European ?i a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere (reformat?), permisele de conducere se elibereaz? numai solicitan?ilor care "AU RE?EDIN?A OBI?NUIT? PE TERITORIUL STATULUI MEMBRU CARE ELIBEREAZ? PERMISUL SAU POATE DOVEDI C? URMEAZ? STUDII PE TERITORIUL STATULUI MEMBRU RESPECTIV DE CEL PU?IN ?ASE LUNI".
    În acest sens, dreptul nostru intern a preluat în art. 23 indice 1, pct. (1) din OUG nr. 195/2002 privind circula?ia pe drumurile publice, actualizat? prin OUG nr. 69/2007, cerin?a directivei comunitare, stabilind la pct. (2) al aceluia?i articol faptul c? " PENTRU SCOPURILE PREZENTEI ORDONAN?E DE URGEN??, PRIN REZIDEN?? NORMAL? SE ÎN?ELEGE LOCUL UNDE O PERSOAN? LOCUIE?TE ÎN MOD OBI?NUIT, ADIC? CEL PU?IN 185 DE ZILE DINTR-UN AN CALENDARISTIC, DATORIT? UNOR LEG?TURI PERSONALE ?I PROFESIONALE SAU, ÎN CAZUL PERSOANELOR F?R? LEG?TURI PROFESIONALE, DATORIT? UNOR LEG?TURI STRÂNSE ÎNTRE ACESTEA ?I LOCUL ÎN CARE LOCUIESC".
    Cu stim?,
    COMISARUL.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.495, Nivel: 22
    Progres nivel: 95%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    03.01.2011
    Postări
    2
    Puncte
    1.495
    Nivel
    22
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: permisul de conducere

    Emigrantule, nu te mai lauda cu rezidenta ca nu obtii decit "bete in roate". Daca nu ai preschimbat permisul de conducere obtinut in Romania cu cel italian tinindu-ti gura puteai sa faci scoala sa dai examen si sa obtii permisul. Nimeni nu stie unde "dai cu sapa" tu, cind te duci sa ceri prezentind CARTEA de IDENTITATE si PERMISUL ROMANESC VALABIL, sa faci scoala pentru obtinerea celorlalte categorii. Dca ai schimbat permisul de conducere in tara unde esti rezident, te duci la politia rutiera unde domiciliezi ceri preschimbarea permisului de conducere iar cind il ai in mina PE CEL ROMANESC te duci la scoala fara sa trancani.
    Succesuri multe!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •