Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: retinerea permisului auto

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.187, Nivel: 29
    Progres nivel: 87%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    04.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.187
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    retinerea permisului auto

    In ziua de 15.02.2010 am fost oprit de un echipaj de politie care mi-a cerut actele si m-a sanctionat cum ca nu as fi oprit la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele erau coborate,mi-au spus ca imi vor retine permisul auto pe 90 de zile .Mentionez ca echpajul respectiv nu m-a vazut trecand printre bariere ci doar au presupus ca as fi trecut, nu am fost de acord cu ceea ce continea procesul verbal fiind nevinovat , m-au intrebat daca am mentiuni de facut si am zis ca am si anume ca politistul nu m-a vazut incalcand vreo regula de circulatie.Mi-au dat dovada fara drept de circulatie si procesul verbal au spus ca mi-l vor trimite prin posta dar nici pana azi 04.03.2010 nu l-am primit pt a putea sa il contest in justitie. Ce trebuie sa fac in acest caz?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Potrivit OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraven?iilor, art. 26 pct.(3) "În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, de?i prezent, refuz? s? semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum ?i a în?tiin??rii de plat? se face de c?tre agentul constatator în termen de cel mult o lun? de la data încheierii."
    Conform art. 27. -din acela?i act normtiv, "Comunicarea procesului-verbal ?i a în?tiin??rii de plat? de face prin po?t?, cu aviz de primire, sau prin afi?are la domiciliul sau la sediul contravenientului. Opera?iunea de afi?are se consemneaz? într-un proces-verbal semnat de cel pu?in un martor."
    Dup? primirea procesului verbal ?i a în?tiin??rii de plat?, ave?i posibilitatea s? contesta?i acest document, depunând plângere în termen de 15 zile de la comunicre, la judec?toria în a c?rei raz? de competen?? a fost constatat? fapta, posibilitate stabilit? în art. 118.-(1) din OUG nr. 195/2002 actualizat?.
    Dac? nu vi se comunic? procesul verbal în termen de o lun? de la data aplic?rii sanc?iunii, conform
    art. 14. - (1) din OG nr. 2/2001, executarea sanc?iunii amenzii contraven?ionale se prescrie.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.106, Nivel: 29
    Progres nivel: 6%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 94
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    11.03.2010
    Postări
    3
    Puncte
    2.106
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Am si eu eu o intrebare.Mi-a fost retinut permisul la trecerea cu calea ferata pe o perioada de 90 zile.Pot sa-l recuperez la 30 zile daca sustin examenul auto cu 15 intrebari?

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Conform art.104 din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, "La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de c?tre ?eful poli?iei rutiere al jude?ului sau al municipiului Bucure?ti pe raza c?reia a fost s?vâr?it? fapta ori de c?tre ?eful poli?iei rutiere din Inspectoratul General al Poli?iei Române, dar nu mai pu?in de 30 de zile, în condi?iile prev?zute în regulament."
    Totodat?, potrivit HG nr. 1391/2006 actualizat?, (Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002), art.221. – (1) Perioada de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dac? sunt îndeplinite, cumulativ, urm?toarele condi?ii:
    a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoa?terii regulilor de circula?ie;
    b) a ob?inut permis de conducere cu cel pu?in 1 an înainte de s?vâr?irea faptei;
    c) în ultimii 3 ani de la data s?vâr?irii faptei pentru care se solicit? reducerea perioadei de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de m?sur?;
    d) în ultimii 2 ani de la data constat?rii contraven?iei pentru care se aplic? sanc?iunea contraven?ional? complementar? nu a mai avut suspendat? exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
    (2) Conduc?torul de autovehicul sau tramvai NU BENEFICIAZ? de reducerea perioadei de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce, DAC? :
    a) perioada de suspendare a fost majorat?, conform legii;
    b) a cumulat, din nou, cel pu?in 15 puncte de penalizare în urm?toarele 12 luni de la data expir?rii ultimei suspend?ri a exercit?rii dreptului de a conduce;
    c) a fost implicat într-un accident de circula?ie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul test?rii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit c? a condus vehiculul în timp ce se afla sub influen?a alcoolului;
    d) sanc?iunea contraven?ional? complementar? s-a dispus ca urmare a NEOPRIRII LA TRECEREA LA NIVEL CU CALEA FERAT? când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini ro?ii ?i/sau sonore sunt în func?iune.
    Rezult? a?adar c? pentru fapta s?vâr?it?, nu vi se poate reduce perioada de suspendare, aceasta r?mânând la 90 de zile.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.106, Nivel: 29
    Progres nivel: 6%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 94
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    11.03.2010
    Postări
    3
    Puncte
    2.106
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Multumesc pentru informatii

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Potrivit OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraven?iilor, art. 26 pct.(3) "În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, de?i prezent, refuz? s? semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum ?i a în?tiin??rii de plat? se face de c?tre agentul constatator în termen de cel mult o lun? de la data încheierii."
    Conform art. 27. -din acela?i act normtiv, "Comunicarea procesului-verbal ?i a în?tiin??rii de plat? de face prin po?t?, cu aviz de primire, sau prin afi?are la domiciliul sau la sediul contravenientului. Opera?iunea de afi?are se consemneaz? într-un proces-verbal semnat de cel pu?in un martor."
    Dup? primirea procesului verbal ?i a în?tiin??rii de plat?, ave?i posibilitatea s? contesta?i acest document, depunând plângere în termen de 15 zile de la comunicre, la judec?toria în a c?rei raz? de competen?? a fost constatat? fapta, posibilitate stabilit? în art. 118.-(1) din OUG nr. 195/2002 actualizat?.
    Dac? nu vi se comunic? procesul verbal în termen de o lun? de la data aplic?rii sanc?iunii, conform
    art. 14. - (1) din OG nr. 2/2001, executarea sanc?iunii amenzii contraven?ionale se prescrie.Potrivit OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraven?iilor, art. 26 pct.(3) "În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, de?i prezent, refuz? s? semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum ?i a în?tiin??rii de plat? se face de c?tre agentul constatator în termen de cel mult o lun? de la data încheierii."
    Conform art. 27. -din acela?i act normtiv, "Comunicarea procesului-verbal ?i a în?tiin??rii de plat? de face prin po?t?, cu aviz de primire, sau prin afi?are la domiciliul sau la sediul contravenientului. Opera?iunea de afi?are se consemneaz? într-un proces-verbal semnat de cel pu?in un martor."
    Dup? primirea procesului verbal ?i a în?tiin??rii de plat?, ave?i posibilitatea s? contesta?i acest document, depunând plângere în termen de 15 zile de la comunicre, la judec?toria în a c?rei raz? de competen?? a fost constatat? fapta, posibilitate stabilit? în art. 118.-(1) din OUG nr. 195/2002 actualizat?.
    Dac? nu vi se comunic? procesul verbal în termen de o lun? de la data aplic?rii sanc?iunii, conform
    art. 14. - (1) din OG nr. 2/2001, executarea sanc?iunii amenzii contraven?ionale se prescrie.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.187, Nivel: 29
    Progres nivel: 87%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    04.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.187
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Daca mie mi-au retinut permisul pe 90 de zile pt. ca au presupus ei ca am trecut printre bariere,nu au avut contact vizual cu mine, ci doar au presupus ca am trecut si au luat un pusti de pe strada ca martor ,iar eu am doi martori care au fost cu mine in masina si pot sa spuna ca eu nu sunt vinovat pt. ca in momentul cand am trecut eu barierele erau ridicate.Unul dintre politisti i-a zis colegului sau citez:,,du-te ma si ia-l pe ala de acolo sa zica ca a trecut asta printre bariere".In mod normal daca echipajul nu a avut contact vizual cu mine nu ar trebui sa aiba o poza sau o filmare cum ca as fi trecut???ca sa dovedeasca ca intradevar am trecut.Mentionez ca echipajul m-a oprit la aprox.400 de metri de locul presupusei ,,infractiuni'',am trecut de o intersectie si abia atunci m-au oprit dupa aprox.400 de metri.In procesul verbal de contraventie in loc sa bifeze ca mi-a retinut permisul respectivul ''agent'' a bifat ca mi-a retinut atestatul profesional iar eu am doar categoria B.

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Dup? primirea procesului-verbal de contraven?ie, ave?i posibilitatea depunerii plângerii în termen de 15 zile de la comunicare.
    La plângere ve?i ata?a orice prob? care poate dovedi nevinov??ia dumneavoastr?: înregistr?ri audio-video, declara?iile celor doi martori oculari care se aflau în autoturismul dumneavoastr? în momentul opririi pentru control, din care s? rezulte ce au v?zut ei în momentul în care a?i traversat trecerea la nivel cu calea ferat?, cum erau barierele/semibarierele, culoarea luminilor de avertizare, dac? se auzeau func?ionând semnalele sonore de avertizare, au avut sau nu sentimentul c? a?i traversat în condi?ii de siguran??, a trecut în tot acest timp vreun vehicul pe calea ferat?, la cât timp dup? traversarea trecerii la nivel cu calea ferat? a?i fost opri de c?tre poli?ia rutier?, vehiculul poli?iei avea aparatur? video, era de poli?ie rural?, se afla persoana men?ionat? ca martor de c?tre poli?ie în zona trecerii la nivel cu calea ferat? ca s? observe efectuarea manevrei dvs. de traversare, cum a decurs discu?ia cu cei doi poli?i?ti, inclusiv dac? au auzit c? unul din pol?i?ti i-a spus celuilalt s? cheme ca martor o persoan? care nu a v?zut ce s-a întâmplat, dac? ave?i sau nu atestat profesional pentru transport de marf? sau persoane (aten?ie c? acest document îl au ?i taximetri?tii), dac? nu sunte?i conduc?tor auto profesionist, pute?i anexa o copie de pe legitima?ia de serviciu din care s? rezulte ocupa?ia dumneavoastr?, precum ?i o adeverin?? de la Direc?ia de transport feroviar din care s? rezulte dac? la data, ora, minutul ?i secunda constat?rii contraven?iei, la acea trecere de cale ferat? erau luate m?surile necesare de semnalizare pentru trecerea unui vehicul feroviar sau nu ?i situa?ia deplas?rii garniturilor de tren pentru ziua de 15.02.2010, care s? con?in? momentele de dinaintea ?i de dup? ora const?t?rii a?a-zisei contraven?ii.
    Mult succes!

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.080, Nivel: 28
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 20
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.080
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Buna ziua ! In urma cu 3 zile cred ca am fost reperat de aparatul radar(aflata pe o masina dacia logan,rosie, care nu avea inscriptionate insemnele politiei) cu viteza mai mare decat cea legala.Problema e ca nu stiu sigur cat de mult am depasit.in cel mai rau caz daca voi primi acasa amenda pot sa primesc si suspendarea permisului? Va multumesc anticipat!!!

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Re?inerea permisului de conducere se face doar în cazul în care a?i dep??it cu mai mult de 50 km/h viteza maxim? admis? pe sectorul de drum public respectiv ?i pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatat?, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate ?i verificate metrologic. (art. 102.-(3), lit. d) din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice). În acest caz, ve?i primi acas? o în?tiin?are scris? pentru a preda permisul de conducere.
    Dac? nu a?i dep??it acest prag, sanc?iunea va fi doar amenda contraven?ional?.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •