Ma adresez D-vstra in numele detinatorilor de autoturisme din “ASOCIATIA DE PROPRIETARI BLOC 830 BIS” , din strada BOZIENI nr.9, sectorul 6 ,al carei PRESEDNTE am fost ales ,cu urmatoarea intrebare :

“ Prevederile art. 30 aliniatul 4 din Cap.IV Semnalizarea rutiera “ se refera si la administratorii drumurilor/ strazilor de pe raza Municipiului Bucuresti – Primaria sectorului 6 , care are in administrare printre altele si strazile ALEEA PRAHOVEI si BOZIENI ? “.

Zona in care se afla aceste artere de comunicatie este foarte aglomerata ,dealtfel ca multe zone din sectoarele orasului Bucuresti, fapt pentru care prin numeroase inteventii scrise si mers in audiente , am solicitat interventia factorilor responsabili de la ADPDU – Sector 6 , ca prin serviciile de specialitate sa analizeze , sa sistematizeze si sa instaleze unele indicatoare rutiere ( sens unic, cedeaza trecerea, avertizare copii – fiind in apropiere Scoala nr.205 etc ) .

Solicitarea a fost argumentata si de faptul ca se parcheaza autotrismele sip e carosabil /trotuar ceeace face imposibila rularea a 2 autoturisme simultan, vizibilitatea fiind ingreunata de vegetatia din zona si de aceste autoturisme.

Solicitarea noastra a fost transmisa la PMB – ADMINISTRATIA STRAZILOR , de la care am primit un raspuns negativ privind reglementarea si semnalizarea rutiera prin actul nr.6688 din 05.07 2010 .

Revenind la aceasta DIRECTIE cu precizarea de rigoare , ca nu am solicitat semnalizarea si introducerea de ‘ sens unic ‘ pe ALEEA VALEA PRAHOVEI ci pe strada BOZIENI care din strada 1 MAI are 2 ( doua ) ramificatii care ocolesc blcurile 830 si 830 bis si intersecteaza strada ALEEA PRAHOVEI .

Dupa deplasarea la fata locului a unui inspector de la PMB ,dupa constatarea situatie la fata locului si promisiunea ca lucrurile vor fi rezolvate , am primit raspuns NEGATIV cu scrisoarea nr. 12883/17.09.2010 .

Mergand din nou in audienta la ADPDU Sector 6 ,in data de 28.09.2010 ,nemultumit de raspunsul primit , de faptul ca nu se implica in actiunea de PREVENIRE a producerii de evenimente rutiere , am primit UN RASPUNS - cu care nu am fost de acord – precum ca “ NU SE POATE INTRODUCE SEMNALIZAREA RUTIERA SOLICITATA DE NOI , intrucat prevederile OUG nr.195/2002 , nu se aplica acestor strazi aflate in administrarea locala .

Va solicit D-vstra sprijinul pentru clarificarea acestui aspect , mai ales ca in aceasta zona ,in urma unor evenimente rutiere ( fie in circulatia rutiera fie in zona de parcare ) Agentul Politiei rutiere constatator al evenimentului a aplicat sanctiuni contravenientului pentru incalcarea prevederilor din OUG .



Cu stima,



PRESEDINTELE ASOCIATIEI DE PROPRIETARI ,

Aurel RADU



Telefon de contact : 072********