Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
Augustin Dragoste <>
Buna seara!
Am o intrebare legata de stabilirea ordinii de trecere printr-o intersectie in cruce guvernata de semnele de "Drum cu prioritate" pe un colt, celelalte doua colturi avind semnele "Stop" si "Cedeaza trecerea". Coltul cu "Stop" este situat in dreapta celui cu "Cedeaza trecerea".

Intrebare:
Dupa ce trec autovehiculele de pe drumul cu prioritate, cine trece mai intii: cel care are "Cedeaza trecerea", sau cel care are "Stop"?

Sint, din pacate nu numai pe internet, sustinatori, si chiar chestionare pe internet, care sustin ca se aplica prioritatea de dreapta in aceasta situatie, ca si cum semnele ar fi de acelasi rang al prioritatii.
Parerea mea este ca, daca ar fi asa, nu ar trebui si "Stop" si "Cedeaza trecerea". Ar fi suficient "Stop".
Eu cind am facut scoala de soferi in 1993, am invatat ca la semnul "Stop" intri sa-ti asiguri vizibilitatea, esti obligat sa opresti si treci ultimul. Doar daca si celalalt are "Stop" atunci se aplica regula prioritatii de dreapta. La fel daca ar avea amindoi la fel "Cedeaza trecerea".
Deci, eu sint de parere ca trece al doilea cel care are "Cedeaza trecerea" si nu cel din dreapta lui care are "Stop". Dar, poate interpretez eu gresit, sau s-au modificat semnificatiile semnelor.
Cine are totusi dreptate (inainte de a se produce un accident)? Sinteti cei mai in drept de a raspunde si va rog sa-mi raspundeti.
De asemenea, va rog, sa se faca precizarile necesare in regulament pentru a fi mai clare asemenea probleme -in cazul in care am dreptate.
Cu stima si deosebit respect,
Augustin Dragoste.