Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
gaina constantin <>
un salut cu respect politiei rutiere romane
as dori sa vin cu o propunere referitoare la soferii de camioane
sunt rezident in spania de 7 ani
scoala de soferi am facuto in spania
de cate ori am venit cu masina in tara de atatea ori mi sa intamplat sa fiu frustat in trafic de cate cel putin un sofer de camion
ultima data indreptandu-ma dinspre dragasani spre ramnicul valcea,eu incercand sa merg regulamentar in comuna ionest camionul ce se afla in spatele meu ma depasit am vazut ca din sens contrar vine un autoturism am incetinit soferul camionului suparat (cred) pentru ca desi aveam masina buna merrgeam cu viteza regulamentara prin localitate si sa gandit (cred) sa imi dea o lectie
in timp ce ma depasit cu cabina a inceput sa vireze spre dreapta fortanduma sa ies din carosabil.
de trei ori am venit cu masina in tara si sincer va spun tot de atatea ori mi sa intamplat acelas lucru cu cei ce conduc camioane. prin localiatatile de pe valea oltului circula camioanele de tonaj mare cu viteze de(cred)70 km pe ora
fratelui meu la fel i sa intamplat si la mai multi romani cu care am stat de vorba
parerea mea este ca acesti soferi nu isi dau seama si le place sa sperie pe cei ce conduc autoturisme
bine ar fi daca sar outea sa se construiasca in localitati damburi la nivelul drumului in care sa nu poti sa prinzi mai mult de 50 km pe ora ca trebuie sa incetinesti sa treci peste damb
in localitatile spaniei si sa vrei sa mergi cu viteza nu poti pentru ca trebuie sa incetinesti imediat la 20 km pe ora ca sa treci peste damb
asfel sari cu masina in sus si impactul cu asfaltul este destul de daunator pentru masina si telescoapele ei
asfel se poate reduce mult si din accidentele cu pietonii in localitate
sincer va spun eu am mare frica de condusul in romania din cauza camioanelor mai ales pe valea oltului incepand din dragasani si pana la nadlag
dupa frontiera soferii de camioane se comporta foarte bine in trafic dar in localitate au aceste obstacole de care am scris mai sus
multumesc pentru atentie