Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Manuela Titorencu <

Stimate Domnule/Stimata Doamna

As dori sa ma lamuriti, daca in cazul in care solicit preschimbarea permisului de conducere inainte de data expirarii valabilitatii acestuia este necesara sau nu depunerea fisei medicale tip.

Mentionez ca de la biroul de informatii al Politiei Rutiere Constanta am aflat ca ar trebui sa efectuez examenul medical si sa depun fisa medicala chiar daca solicit preschimbarea permisului inainte de termenul de expirare al acestuia. In schimb, am citit in Articolul 44, din Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice -aliniatul (1) litera e)- faptul ca "Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza in baza urmatoarelor documente: ....e) fi?a medical? tip din care s? rezulte c? este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dac? solicitarea preschimb?rii s-a f?cut dup? expirarea valabilit??ii administrative a permisului de conducere."

Am studiat si Hotararea 56 din 24 ianuarie 2007 pentru modificarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 si nu am gasit nici o modificare privind articolul 44 al Regulamentului

Va multumesc anticipat.