De curānd am ob?inut cet??enia romān?, ?i doresc s? īmi schimb permisul emis de R. Moldova, īns? am dou? īntreb?ri:
1. Dac? nu am domiciliu īn Romānia pot schimba permisul?
2. A doua īntrebare ?ine de schimbarea categoriei A2 pe care o de?in, care nu are echivalent īn Romānia, se va face pentru categoria A sau A1 ?i īn ce condi?ii?
V? anexez aici Regulamentul rutier al R. Moldova, ?i selectiv categoriile de vehicule pentru care se eliberez? permis de conducere
I
I. CATEGORII / SUBCATEGORII DE VEHICULE PENTRU CARE
SE ELIBEREAZ? PERMIS DE CONDUCERE
4. Īn func?ie de tipul, destina?ia ?i particularit??ile de conducere vehiculele se divizeaz? īn urm?toarele categorii ?i subcategorii:
subcategoria AM - moped, ?i anume vehicule cu dou? sau trei ro?i, ce dezvolt? o vitez? maxim? ce nu dep??e?te 45km/h (cu excep?ia celor ce dezvolt? o vitez? mai mic? sau egal? cu 25 km/h), dotate cu motor cu ardere intern?, cu capacitatea cilindric? ce nu dep??e?te 50 cm3 ?i o putere care nu dep??e?te 4kW, īn cazul unui motor electric. Puterea maxim? a motorului unui moped cu trei ro?i nu trebuie s? dep??easc? 4kW īn cazul altor motoare cu ardere intern?;
subcategoria A1 - motociclu cu capacitatea cilindric? a motorului de pīn? la 125 cm3 ?i o putere care nu dep??e?te 11 kW ?i cu raport de putere/greutate ce nu dep??e?te 0,1 kW/kg ?i triciclu cu o putere care nu dep??e?te 15 kW;
subcategoria A2 - motociclu cu o putere care nu dep??e?te 35 kW ?i cu raport de putere/greutate ce nu dep??e?te 0,2 kW/kg ?i care nu provine dintr-un vehicul mai mare decīt puterea sa dubl?;
categoria A - motociclu cu sau f?r? ata?. Triciclu cu o putere care dep??e?te 15 kW;

http://www.dejure.md/index.php?go=news&n=2289 link-ul cu regulamentul īntreg.

?tiu c? īntrebarea nu e din cele mai simple dar v-a? fi deosebit de recunosc?tor dac? a-?i putea face un pic de lumin?.
V? mul?umesc anticipat.