Intr-o seara acum cateva zile voiam sa ies din parcare de la Lidl. Cineva in parcarea opusa isi punea din carut in masina cumpărăturile. Eu nu am vazut in oglinzi carutul si l-am lovit. Acesta a lovit masina celor ce puneau alimentele in porbagaj. A fost o lovitura mica, mie pe bara mi-a facut un singur punct.
Acum ceilalti au vrut sa imi puna in carca mai multe ciupituri de pe bara si nu ne-am intele din prima. Ei au zis sa ne intalnim a 2a zi pe lumina. Dar eu am vrut sa rezolv atunci, ca nu stiam ca fac ei cu bara pana a 2 a zi. Atunci ei au plecat ca se grabeau si eu zapacit de cap nu le-am luat nici numarul de la masina.
A 2a zi am venit la Lidl poate imi pot spune de de inregistrari nr de masina, da nu am putut face rost. Am mers apoi la un sediu de polite si am fost indrumqt in alta parte. Am fost acolo la o usa inchuiata si am asteptat, batut o jumatate de ora, apoi a trebuit sa plec ca aveam copil de un an si putin in grija.
Acum au trecut cateva zile m-a chemat politia sa dau declaratie. Am spus tot si mi-au dat amenda, asigurarea luata si mi-au suspendat permisul pe 30 zile pentru neprezentare.
Intrebare:
*Nu m-au sanctionat cam drastic pentru asemenea lucru, mai ales ca am si incercat sa merg la politie?
*Ba mai mult un alt politist de la informatii mi-a zis ca de fapt la Lidl, este proprietate privata si politia nu ar avea drept sa intervina decat daca sunt victime.
*Faptul ca am lovit un carut se pune ca si cum as fi lovit masina lor?

Nu de alta dar am nevoie de permis.
Multumesc!