Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie.
Am depasit viteza maxima legala in localitate, de doua ori in 2019 si 2020, soldate cu procese verbale conform OUG 195/2002, art.102 alin.(3) lit.e) = 90 zile suspendare pentru fiecare situatie.
Pentru ambele procese verbale, am facut plangere contraventionala, s-au judecat la judecatorie si s-au respins ca nefondate.
Am facut apel la ambele dosare, la tribunal, s-au respins ambele ca nefondate in decembrie 2020, hotarare ramasa definitiva... (inca in redactarea hotararii).
Trebuie sa predau carnetul in ianuarie 2021, practic pentru ambele suspendari.
Doresc sa solicit d.lui comandant prin cerere, conform OUG 195/2012:
Art. 104, alin. 3 lit. a) Reducerea perioadei la 30 zile pentru prima suspendare, in care NU AM depasit viteza de 70 KM/h fata de limita legala admisa.
Art. 104, alin. 3 lit. b) Reducerea perioadei la 30 zile pentru a doua suspendare, in care AM depasiti viteza de 70 KM/h fata de limita legala admisa.
Art. 104.1. alin. 2 Suprapunerea perioadelor de suspendare.


Am urmatoarea dilema:
Pentru prima suspendare intrunesc toate conditiile acordarii.
De la prima suspendare (abatere) in 2019 pana la a doua suspendare in 2020 au trecut 11 luni.
Mentionez faptul ca am permis de peste 12 ani, iar de la ultima suspendare din 2020, nu am mai avut abateri la legislatia rutiera.
Pentru a doua suspendare intrunesc conditiile, cu o singura nelamurire, la Art. 104, alin. 3 lit. b), specifica: ,,doar daca aceasta fapta a fost savarșita o singura data in 12 luni.''.
Dupa aceasta abatere din prima parte a anului 2020, nu am mai avut abateri incadrate de legislatia rutiera.
Cum se aplica sau se socotesc corect cele 12 luni?
Textul de lege pare destul de interpretabil.
In principiu, pentru ca reducerea se acorda doar in urma cererii, ar trebui sa se interpreteze in sensul ,, o singura data in 12 luni''... de la depunerea cererii.
Gandesc ca este logic, intrucat, judecata poate dura si 2 ani iar anterior comiterii faptei as fi putut sa nu fi avut nici o contraventie, insa ulterior puteam sa mai am 4 contraventii asemanatoare pentru care sa fi mers in judecata.
In situatiile in care se preda permisul fara judecata, este normal sa se socoteasca de la data suspendarii, insa in situatiile in care s-a recurs la judecata, ar fi normal sa se aplice din momentul depunerii cererii.
In cazul meu, va rog sa ma elucidati:
1. Cum se aplica sau se socotesc corect cele 12 luni?
2. Daca dupa predarea permisului, solicit intro cerere unica, reducerea suspendarii pentru ambele situatii, se vor suprapune suspendarile, conform OUG 195/2002, Art. 104.1. alin. 2?
Daca se aproba ambele suspendari, cu reducerea de 30 zile pentru fiecare, va fi in total 1 luna de suspendare?
3. Daca suspedarile se suprapun, inseamna ca voi da doar o singura data testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulatie?


Multumesc frumos!