Buna ziua. Am o masina inmatriculata in UK si in urma cu 3 zile in urma unui control in trafic in Bucuresti am fost oprit pentru verificarea actelor. Agentul de politie in urma verificarilor a constatat ca nu mai aveam polita de asigurare valabila, Acesta ma informat ca trebuie sa predau placutele de inmariculare si actele masinii, mai exact cartea masinii in plus trebuie sa platesc si o amenda. Toate bune si frumoase, am semnat procesul verbal si l-am intrebat pe agent cum imi pot recupera cartea masinii deoarece intentionez sa vand masina. Acesta mi-a spus ca trebuie trebuie sa imi fac asigurare si in baza politei de asigurare valabile cei de la brigada rutiera imi vor restitui cartea masinii si placutele. Problema este ca si daca as face asigaurarea pe o luna ar insemna un sfert din valoarea masinii si nu se merita. Astazi am fost la Brigada Rutiera din Bucuresti pentru a afla mai multe detalii despre cum imi pot obtine cartea masinii si ofiterul de acolo ma informat ca doar daca vin cu dovada unei polite de asigurare valabile. L-am intrebat de asemenea daca radiez masina in tara de provenienta, deci practic o scot din circulatie imi pot recupera cartea masinii? Acesta mi-a spus ca nu, ca pe langa faptul ca o radiez trebuie sa vin cu dovada de distrugere a atovehicolului. Chiar nu ma stiu ce sa inteleg. Conform procesului verbal pentru a redobandi cartea masinii si placutele trebuie sa fac dovada remedierii problemei constatate de agentul de la rutiera. Bun dar daca eu scot masina din circulatie adica o radiez in tara de provenienta si anume UK (radierea se face online in 20 de min) de ce mi se mai retine cartea masinii de catre Politie? Din moment ce o radiez este clar ca nu mai am dreptul sa circul cu ea si nici nu imi mai trebuie asigurare pana nu o reinmatriculez . In momentul de fata nici la dezmembrari nu o pot vinde deoarce nu am nici o dovada ca eu sunt propietarul. Va rog daca imi puteti da un sfat cum as putea proceda mai departe.