Buna seara ,ma numesc Lucian si in urma cu cateva zile m-i s-au retinut placutele de inmatriculare si talonul de catre Politia Transporturi Ilfov pe motiv ca pe talon era trecuta alta culoare decat cea din relaitate
Pe scurt: masina fiind taxi este colantata galben ea fiind albastra din fabrica ,in cartea masinii culoarea este trecuta galben ,in certificatul de agreare taxi la fel este trecut tot galben ,in urma cu doi ani am schimbat numerele de inmatriculare de pe Bucuresti pe If
si cei de la Pipera mi-au dat acest talon nou in care au uitat sa treaca culoarea galben in talon di au trecut albastru,in toti acesti doi ani de cand circul asa nici un organ de stat nu a sesizat aceasta gresala cu atat mai putin eu ,acum treaba se complica :
Masina fiind pe firma talonul meu si placutele au fost ridicate de catre cei in IF ,amenda de 435 de lei fiind pe numele meu ,am fost la politia if le-am explicat ca poate a fost o gresala cei de la politia if au talonul acolo la ei mi-au zis sa vin cu cartea masinii sa vada ca in carte este trecut galben
si imi pot da talonul ;inainte sa ma duc la politia if am depus actele pentru un nou talon la Pipera explicandu-le care este situatia acum trebuie sa astept pana trimite politia if talonul vechi la politia din Pipera.
Acum intrebarea mea este cat dureaza toata aceasta birocratie cu trimiterea talonului de la IF la Pipera si a cui a fost vina pentru cele relatate mai sus?
S-au daca aveti ceva sfaturi in ajutarea mea sa pot trece mai repede peste acest eveniment neplacut si sa-mi pot recupera placutele mai repede ca deja astept de 4 zile
Va multumesc!!