Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: redobandire permis

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    10.03.2019
    Postări
    5
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    redobandire permis

    buna ziua,
    vineri 08.03.2019 parintii mei au primit un pv si o instiintare prin care mi s a adus la cunostinta ca mi s a suspendat permisul 90 zile pentru depasire viteza in data de 20 dec 2018. (m au intrebat de la firma prin feb cine a condus veh in data de 20 dec si am spus ca eu). pe instiintare scrie cu pixul ca in termen de 5 zile sa predau carnetul.
    eu momentan nu sunt in tara, ajung vinerea viitoare pe 15.o3, probabil in jur de ora 17.00 la politia judeteana.
    intrebare:
    1. daca nu reusesc sa l depun vineri si il depun luni - mi se prelungeste perioada de suspendare de la 90 la 120 zile ?
    2. am dreptul sa sustin examen si sa reduc perioada la 30zile (am permis de peste 15 ani, niciodata pana acum suspendat, deci nu am mai beneficat de vreo reducere.).
    3. termenul de 5 zile in care trebuie sa predai permisul este mentionat intr o lege? eu am tot citit de 15 zile (de obicei cand ti l ia pe loc si ti da dovada pe 15 zile)...
    multumesc anticiapt

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1. art 209 alin 5 din HG 1391/2006
    2.da aveti dreptul la reducerea perioadei de suspendare
    3.art 209 alin 1 din HG 1391/2006 (este la fel si in cazul dvs chiar daca este mentionat pt cumul de pct. Pen.)

    Ca o paranteza pentru a intelege diferenta intre cele 15 zile si 5 zile de predare a permisului de conducere.

    Termenul de predare a permisului de conducere este de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei.
    Ca să devină irevocabilă este necesar un înscris pe aceeaşi sentinţă şi orice parte în proces poate solicita legalizarea hotărârii judecătoreşti, iar termenul de 15 pentru predarea permisului de conducere, se scurge de la data legalizării hotărârii judecătoreşti.
    Când legalizarea se face de către persoana în cauză (contravenient), acesta este obligat să se prezinte în termen de 15 zile cu hotărârea definitivă şi irevocabilă la poliţie şi să predea permisul. Dacă nu face acest lucru, perioada de suspendare se majorează cu cele 30 zile.
    Când acest lucru se face de către poliţie (fiind parte în proces are acest drept), contravenientul primeşte la domiciliu o înştiinţare oficială care îi aduce la cunoştinţă că este obligat să predea permisul în următoarele 5 zile, iar după trecerea acestui termen suspendarea dreptului de a conduce întră în vigoare. Perioada respectivă de suspendare a dreptului de a conduce se majorează cu 30 zile dacă contravenientul nu a predat permisul în termenul de 5 zile."

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    10.03.2019
    Postări
    5
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    multumesc !
    daca instiintarea are data postei 8.03. (in el scrie ca din 07.03 am permisul suspendat 90 zile), eu ajung pe 15.03 sa l predau - risc sa pierd dreptul de a diminua perioada prin examenul 13 din 15 pt ca nu l am adus in fix 5 zile ? (asa cum spuneam sunt plecat din tara, ajung vineri pe 15.03, la 5 zile lucratoare fata de data postei si la 7 calendaristice, insa o sa ajung in jur de ora 17.00, nu stiu daca mai au program. nu stiu daca cele 5 zile sunt zile lucratoare sau calendaristice...

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de Mihai Paul; 11.03.2019 la 22:23.

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    10.03.2019
    Postări
    5
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    vad ca in art 209, alin 1: Art. 209. – (1) La cumulul a cel puţin 15 puncte de penalizare, serviciul poliţiei rutiere din judeţul care are în evidenţă conducătorul de autovehicul comunică acestuia, în scris, în termen de 10 zile de la data înregistrării în evidenţă a ultimelor puncte de penalizare, sancţiunea contravenţională complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce, precum şi obligaţia de a se prezenta la sediul poliţiei rutiere, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
    eu inteleg ca serviciul politiei rutiere are obligatia ca in 10 zile de cand au constatat abaterea sa anunte conducatorul auto (amenda si ca trebuie sa predea permisul in 5 zile). evenimentul a fost pe 20 dec, pe 20 febr au intrebat firma (veh este pe firma), iar pe 7 martie au trimis plicul (instiintarea si pv ul) care au ajuns pe 8.martie.
    chestia asta cu in 10 zile trebuie sa anunte conducatorul auto - pentru politie pare ca este optionala... atunci - de ce mai e trecuta in lege?

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Daca ati citit art. 209 alin 5 din HG 1391/2006 atunci ati putut observa ca daca faceti dovada imposibilitatii de a preda permisul de conducere in termen de 5 zile atunci marirea periodei cu 30 de zile nu se mai aplica!

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    10.03.2019
    Postări
    5
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    ok, multumesc. Am citit, insa trebuie sa ma lamurec cum se poate face dovada ca sunt plecat. oare este suficient sa arat biletul de avion ?
    intreb pe vreo 3 siteuri si nimeni nu stie / raspunde: daca ajung mai tarziu (ca nimeni nu stie daca sunt zile lucratoare sau calendaristice) pierd dreptul de a sustine examenul pentru reducere perioada suspendare la 30 zile ?
    ajung vineri dupa amiaza (programul este pana la 13.00), ma duc vineri sau ma duc luni...?

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    10.03.2019
    Postări
    5
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    se pare ca pierd posibilitatea reducerii perioadei daca se prelungeste perioada si una din cauzele prelungirii perioadei de suspendare este nepredarea permisului in 5 zile de la notificare.
    ramane sa ma lamuresc cum demonstrez ca nu sunt in tara, eventual o sa iau de la vama o hartie prin care sa se precizeze data si ora la care am intrat in tara..

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Redobandire Permis
    De VladMoldovan în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22.07.2017, 23:55
  2. Redobandire permis
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 21.07.2017, 19:08
  3. redobandire permis
    De florins în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.11.2011, 19:07
  4. redobandire permis
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.10.2011, 10:39
  5. Redobandire Permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 27.09.2010, 17:32

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •