Buna seara, va rog spuneti-mi cum imi pot recupera permisul si daca mai este actuala urmatoarea lege:

Art.219 HG 1391/2006
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală sau încetarea urmăririi penale, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat sau ca urmare a încetării măsurii de siguranţă prevăzute la art.112 lit.c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare;

Acum jumatate de an in urma neacordarii de prioritate la schimbarea benzii, am produs un accident cu victima ranita usor ce s-a clasat acum 2 saptamani.

Permisul a fost retinut de Brigada Rutiera Bucuresti, iar eu sunt domiciliat pe alt judet.

Am avut si dovada cu drept de circulatie pe care nu am prelungit-o.

Scrie la sfarsitul ordonantei ca sunt 20 zile in care se poate contesta aceasta. Ce inseamna, ca nu ma pot duce la ei sa recuperez permisul in acest interval?

Pentru solutionarea dosarului trebuie sa merg la ei personal cu ordonanta primita prin posta? nu inteleg bine daca permisul se recupereaza abia dupa solutionarea cazului sau exact dupa cele 20 zile?

Mai primesc contraventie rutiera pt neacordare de prioritate daca s-a clasat dosarul?

Va multumesc anticipat!