Data: 27.02.2010

Scrisoare deschisa catre conducerea politiei rutiere a judetului Alba

In atentia Domnului Comisar Sef de Politie Laurentiu Crisan

Stimate Domnule Crisan,

Va scriu in calitate de cetatean al judetului Alba si ca urmare a intensificarii asa-ziselor controale ale politiei rutiere in judetul nostru.

Parinitii mei locuiesc in comuna Radesti, la 10 km de municipiul Aiud, iar in fiecare sfarsit de saptamana ii vizitez. In ultimele 2 saptamani am fost oprit de 5 ori pe raza comnunei Radesti sub diverse pretexte, de fiecare data verificandu-se starea masinii, de fiecare data fiind supus verficarii cu aparatul etilotest.

Probail ca dvs in calitate de Sef al Serviciului Rutier, aveti cunostinta despre aceste filter mai mult sau mai putin legale, dar mi-ar placea sa-i vedeti la lucru, pe colegii dvs, etalandu-si “profesionalismul”. Pe fondul unei isterii generale iscate de raspandirea virusului AH1N1, cel care produce gripa porcina, aeroporturile, spitalele si in general toate institutiile isi iau masuri de sporite precautie, in schimb colegii dvs fac nenumarate teste cu aparatul etilotest, fara ca partea in care cel supus verificarii sulfa si care, dupa cunostintele mele este de unica folosinta, sa fie schimbata. Iar in momentul in care le ceri acest mic “ serviciu” parca ii lovesti in cap.

Dle Comisar, fac apel la buna dumneavoastra credinta si opriti hartuirea cetatenilor ( prin aceste controale legale ???, repetate si lipsite de temei) din banii carora Instiututia Politiei fiinteaza; va rugam sa redati rolul preventiv acesti institutii si nu lasati ca cei care trebuie sa ne ofere “siguranta si incredere” sa se transforme in niste pandari aroganti, huliti de intreaga societate.

Avand convingerea ca o sa luati in considerare aceasta scrisoare si o sa actionati in mod concret pentru ca institutia pe care o reprzentati sa-si recastige respectul in fata cetatenilor acestui judet, va multumesc anticipat.

Cu respect,