Bună ziua dle primar,

Vă scriu pentru a vă solicita să analizați împreună cu poliția rutieră o reconfigurare a modului cum se desfășoară traficul rutier pe străduțele dintre blocuri de pe raza sectorului 4. Este nevoie de o reorganizare cât mai urgentă, deoarece situația haotică din acest moment nu mai poate continua așa!

Concert, este vorba de faptul că pe străduțe înguste se circulă în dublu sens, în condițiile în care este spațiu doar pentru o singură mașină, trotuarele fiind blocate de mașini parcate, în timp ce pietonii sunt nevoiți să circule pe partea carosabilă. Este deosebit de periculos, mai ales din cauză că nu se respectă legea, mașinile parcate pe trotuar nelăsând minim 1 m pentru accesul pietonilor!
Suntem în anul 2017, orice familie are cel puțin o mașină, dacă nu două sau chiar 3, necesarul de locuri de parcare este enorm, dar nu puteti permite haosul de pe străduțe. Dacă am lua ca exemplu str Covasna, o stradă foarte întortocheată și strâmtă de altfel, traficul se desfășoară în dublu sens, pe alocuri rămâne loc doar ptr o mașină să treacă deoarece există mereu mașini parcate atât pe stânga cât și pe dreapta, pietonii neavând loc special pentru ei. Să nu uităm că vorbim de o zonă rezidențială, intens populată de copii, oameni în vârstă, care nu sunt în siguranță pe aceste străzi.

Recomandarea mea este să urmați exemplul sectorului 1, acolo unde pe străduțe similare dintre blocuri a fost reconfigurat traficul prin impunerea de sensuri unice, cu locuri de parcare alveolare sau în spic și cu trotuare libere, fără mașini, lăsate pietonilor.
Așadar este imperios necesar să fie luate măsuri urgente de reorganizare a traficului rutier, prin:
- stabilirea de sensuri unice pe cele mai multe din străduțele dintre blocuri
- eliberarea trotuarelor de mașini parcate, sau decuparea, micirea lor pentru a putea crea locuri noi de parcare, fie alveolare, fie în spic
- stabilirea sensurilor unice să fie facute în așa fel încât să conecteze bine principalele bulevarde
- aplicarea legii de către politie, pentru a păstra trotuarele libere exclusiv pentru deplasarea pietonilor. Există astfel de străzi strâmte cu semn de staționarea interzisă, unde mașinile stau parcate încolonate, semn că poliția nu-și face treaba prin penalizarea conducătorilor. Este adevărat că nu aveau alte locuri de parcare, este evident, atunci să fie făcut sens unic pentru a nu se mai întâlni mașini venind din sensuri opuse.
- trebuie să analizați și situația traficului din zona școlilor și a grădinițelor acolo unde fix trotuarul din fața intrării în incintă este blocat de mașini parcate, copiii și părinții fiind nevoiți să meargă pe partea carosabilă. Este cazul concret al grădiniței nr 149, însă exemplele pot continua.

Vă rog să analizați la modul serios propunerile mele și să începeți cât mai curând să faceți aceste modificări simple dar elementare, spre a intra și noi în normalitate. Eu cred că nu este vorba de costuri mari, însă când vine vorba de siguranța cetățenilor și de creșterea nivelului de civilizație prin impunerea de noi reguli, devine imperios necesar.

În speranța că am fost explicit și clar în exprimare, prin modul în care am redactat această solicitare, vă mulțumesc anticipat.

Cu stimă,
Horia Zan