Va salut.
Am si eu o intrebare si sper pe aceasta cale sa obtin un raspuns clar si la subiect.
Recent am adus un turism din UK,am fost deja sa scot doua randuri de numere rosii,iar ca sa o inscriu cu numere negre si sa ii fac autentificarea,RAR,etc...evident am nevoie de al treilea rand de numere ca sa pot circula cu masina,inclusiv de la domiciliu pana la statia ITP.
Domnii si doamnele de la Biroul Politiei Rutiere din Buzau,refuza sa imi elibereze al treilea rand de numere rosii,sub pretextul ca trebuie sa traduc si sa legalizez actele masinii (documentul V5 si exportul masinii) ptr a-mi elibera al treile rand de nr ROSII.
Conform legii,acestea se traduc si se legalizeaza numai in cazul inscrierii si punerii in circulatie cu numere negre.Drept dovada cum de mi-au eliberat doua randuri de rosii fara sa imi ceara acest lucru?????Si nu sunt eu singurul caz din jud.Buzau
Se pare domnilor ca legea nu se aplica la fel in toate judetele tarii,ca pot foarte usor sa merg sa o inscriu pe Bucuresti (cum am facut de altfel cu o alta masina) lucru care acolo s-a putut.Desi legea e la fel,se pare ca domnii din Capitala de la Inmatriculari Auto o respecta asa cum este.
Sunt foarte revoltat din acest motiv si as vrea sa fac si o plangere pentru asta,dar nu pe aceasta cale ci in fata organelor competente cum ar fi Judecatoria Buzau.

Multumesc si sper sa imi dati un raspuns clar si pe intelesul tuturor.