Buna ziua,

Am avut permisul suspendat pe 90 de zile pentru depasirea vitezei legale si vrea sa sustin examenul pentru reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile.
Permisul a fost eliberat de Politia Rutiera Maramures, dar locuiesc in Cluj-Napoca de mai bine de 6 ani.

In cartea de legislatie rutiera se face urmatoarea precizare :

Conform modificărilor aduse de Ordinul MAI nr. 110/2014 publicat ieri în Monitorul Oficial nr. 543/2014. (referinta)


Art. 3.
(1) Examinarea se efectuează de către serviciul public comunitar pe a cărui rază de competenţă teritorială:


(2) Pentru stabilirea competenţei potrivit alin. (1), candidatul trebuie să declare pe propria răspundere că:


a) locuieşte în mod obişnuit cel puţin 185 de zile din fiecare an calendaristic la o adresă de pe raza de competenţă a serviciului public comunitar datorită unor legături personale sau profesionale ori altor legături strânse cu adresa respectivă; sau


b) revine periodic la o adresă de pe raza de competenţă a serviciului public comunitar datorită unor legături personale cu adresa respectivă, deşi locuieşte alternativ în locuri diferite, situate în două sau mai multe state membre, întrucât legăturile sale profesionale sunt într-un loc diferit de cel al legăturilor personale; sau
c) locuieşte la o adresă de pe raza de competenţă a serviciului public comunitar pentru îndeplinirea unei activităţi sau misiuni pe o durată determinată în România, deşi locuieşte alternativ şi în alte locuri diferite, situate în două sau mai multe state membre; sau
d) se află la studii în România de cel puţin 6 luni, precizând instituţia de învăţământ care se află pe raza de competenţă teritorială a serviciului public comunitar şi adresa unde locuieşte, în cazul candidaţilor aflaţi la studii în România."


Azi am fost la sediul politiei rutiere Cluj-Napoca si mi-au spus ca nu se poate si ca nu au auzit despre asa ceva.
M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati putea da niste clarificari in aceasta privinta.
Se poate totusi sustine examenul in Cluj-Napoca daca permisul este eliberat de Politia Rutiera Maramures ?

Multumesc !