Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Permis romanesc preschimbat cu englezesc anulat in anglia

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 90,0%

    Data înscrierii
    24.08.2016
    Vârstă
    32
    Postări
    4
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis romanesc preschimbat cu englezesc anulat in anglia

    Am si eu o problema. Am obtinut permisul de conducere in romania. Dupa am plecat la munca in anglia. Aici mi-am schimbat permisul romanesc cu permis englezesc. Recunosc ca am facut o greseala facand asta. Dar l-am preschimbat mai mult pentru a avea dovada unde locuiesc aici. Ca ei la buletinele noastre se uita o ora la ele si la urma te intreaba cand esti nascut. Problema mea e cam asa: am facut un accident.. m-am rasturnat undeva in londra pe la ora 4 dimineata. Nu au fost victime nu au fost implicate si alte masini doar eu. Accidentul nu l-am facut din cauza consumului de alcool sau droguri. Nu consum nici una nici alta. Problema sta cam asa cu mine. Aveam asigurare dinaia ieftina. Cu data de nastere modificata. Eram trecut ca sunt nascut prin 1960. Eram trecut ca louiesc in alt oras nu in londra. Pana aici e ok. Mi-au dat permisul pe loc inapoi dupa ce m-au veriricat politistii cand au ajuns la accident. Asigurarea a platit pagubele. Ca am lovit un panou de electricitate de la marginea strazii..accidentul l-am facut din propia mea greseala.. a.dat volanul la cineva sa-l tina cateva secunde si m-a rasturnat..vorba aia... daca esti prost stai acasa. Mi se potriveste manusa. Ulterior am.primit o.scrisoare in care am fost anuntat ca mi-a fost anulat permisul de conducere pentru ca nu am avut asigurare. Ai cautat mai adanc si si-au dat seama ca asigurarea mea nu era in regula. Mi-au dat nu stiu cate puncte penalizare. Si m-au anunta ca nu mai am permis in angliam si ca sa le trimit permisul ca mai primesc o amenda de vreo mie si ceva de lire daca nu-l trimit. Ca aveam permisul de mai putin de 2 ani si daca acumulezi un anumit numar de puncte neavand permisul de mai mult.de.2.ani .. ti.se anuleaza permisul. Acum intrebarea mea e: in romania si in celelalte tari.europene mai pot conduce. Din ce am citit eu pe net. Sanctiunea se aplica si in romania numai in cazul in care legea din romania prevede aceeasi sanctiune pt fapta comisa. In romania daca faci un accident neavand asigurare ti.se anuleaza permisul definitiv? am intrebat multe persoane. unii spun ca n-are nicio legatura una cu alta si ca dreptul m-a fost anulat doar in anglia. ca romania nu prevede aceeasi sanctiune. altii spun ca mi-au luat dreptul de a conduce si pe luna. ca s-a terminat condusul pentru mine si tot asa. va rog daca puteti sa ma ajutati. multumesc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 90,0%

    Data înscrierii
    24.08.2016
    Vârstă
    32
    Postări
    4
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    ma poate ajuta cineva?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    In Romania in caz de accident fara a avea asigurare nu ti se anuleaza permisul de conducere,insa dreptul tau de a conduce nu este valid, chiar daca sanctiunea a fost aplicata pe teritoriul altei tari!In momentul in care dvs o sa va prezentati la SPCRPIV sa solicitati eliberarea unui nou permis de conducere romanesc (ma gandesc ca o sa solicitati in contextul in care ati avut unul englezesc) aceasta institutie va interoga autoritatile din Anglia despre starea permisului dvs de acolo, iar in momentul in care li se va aduce la cunostinta ca actul este anulat, nu o sa vi se elibereze un alt permis de conducere!

    1 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 90,0%

    Data înscrierii
    24.08.2016
    Vârstă
    32
    Postări
    4
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc pentru raspuns. Dar mai am o nelamurire. Daca sanctiunea sa aplica si in romania. De exemplu daca vin in tara si fac scoala de soferi. Obtin alt permis. Daca vin cu permisul din romania in anglia. Nu am voie sa conduc pentru ca aici mi s-a anulat dreptul de a conduce. Pana aici mi se pare foarte corect. Romania nu imi da alt permis pentru ca este anulat. Dar daca fac scoala de soferi in romania si ma intorc in anglia cu permis romanesc. Nu am voie sa conduc. Pai daca romania recunoaste sanctiunile aplicate in anglia. Anglia de ce nu m-ar lasa sa conduc din nou la ei cu permisul romanesc. Daca e reciprocitate de ce nu e pana la capat. Nu am sa solicit permis. N-am sa-l dau pierdut. Am sa explic problema mea. Si am.sa.fac scoala de soferi din nou. Cu toate ca n-am.sa pot sa conduc in anglia din nou cu permis obtinut in romania. Cu toate ca romania recunoaste sanctiunile.date de ei. Nu.prea mi.se pare corect.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 90,0%

    Data înscrierii
    24.08.2016
    Vârstă
    32
    Postări
    4
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    N-am sa imi dau permisul pierdut. N-are rost sa fac asta
    Asa intru in belele degeaba daca politia ma verifica. Fac scoala din nou.

    - - - Actualizat - - -

    Au niste legi foarte dure. Iar politia lor mi se pare de cacat. Scuzati-mi limbajul. Politia romana la da clasa la orice capitol.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Recuperare permis conducere emis in Anglia
    De tcip76 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12.04.2016, 07:48
  2. Redobandire permis preschimbat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.03.2016, 18:34
  3. permis englezesc suspendat in ROMANIA
    De alex1 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.03.2013, 09:30
  4. permis vechi preschimbat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.01.2011, 16:26
  5. Acte necesare permis nou, cel preschimbat fiind pierdut
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.03.2010, 13:01

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •