Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: clarificare necesara suspendare permis

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    18.08.2016
    Postări
    3
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    clarificare necesara suspendare permis

    Buna ziua!
    In data de 10.08.2016, am depus actele pentru preschimbarea permisului. De fericire ca a durat doar trei zile statul la toate cozile necesare, am depasit o alta masina pe linie continua, deci permis suspendat pe 30 de zile plus amenda. Pana aici nimic de spus, nimic de comentat. Astazi insa, 18.08.2016, permisul mi-a ajuns prin Posta. Intrebarea este: permisul este suspendat sau? Folosesc dovada si predau permisul trimis de Politia Romana, aceiasi care a suspendat carnetul? Folosesc permisul si arunc dovada? (nu intreb si de cat timp e nevoie pentru ca Politia sa updateze datele, ar fi retorica)
    Va multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Dar dvs nu ati predat permisul de conducere in momentul in care ati depus actele?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    18.08.2016
    Postări
    3
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua! Poate nu am fost suficient de explicit asa ca mai incerc odata: am depus actele pentru reinoirea permisului: fisa medicala, taxa pentru noul permis + permisul vechi. La schimb, am primit dovada valabila pentru 15 zile, pana ce noul permis mi-ar fi ajuns acasa. In drum spre casa, dupa ce am depus actele mentionate mai sus, permisul mi-a fost retinut pentru 30 de zile ( si anume dovada, permisul vechi il depusesem deja). La 6 zile dupa depunerea actelor insa, NOUL permis mi-a ajuns prin Posta desi organul a mentionat ca va fi oprit de catre politie, o sa pot circula in baza amenzii primite dupa retinerea dovezii inlocuitoare pana ce cele 15 zile vor expira iar apoi dupa 45 zile (15 dovada+30 zile permis retinut) ma pot prezenta cu amenda si pot intra in posesia noului permis

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Intrebarea este: 1.permisul este suspendat sau?2. Folosesc dovada si predau permisul trimis de Politia Romana, aceiasi care a suspendat carnetul?3. Folosesc permisul si arunc dovada?
    Buna ziua!
    1.Nu permisul este suspendat ci dreptul de a conduce!Chiar daca ati primit dvs plasticul nu inseamna ca va confera dreptul de a conduce dupa expirarea celor 15 zile.Dvs veti figura oricum cu dreptul de a conduce suspendat, iar daca veti fi oprit in trafic politistul va interoga baza de date iar dvs o sa va alegeti cu dosar penal pentru conducere auto cu dreptul de a conduce suspendat!
    2.Aceasta este si varianta legala, adica mergeti la Politia Rutiera si predati acel permis de conducere si ramaneti cu dovada inlocuitoare pana la expirarea suspendarii!
    3.Degeaba folositi permisul pe perioada de suspendare deoarece dreptul de a conduce este suspendat dupa cum am mai spus!
    Dovada inlocuitoare a permisului de conducere nu se arunca deoarece este un act oficial, iar in cazul in care o aruncati o sa trebuiasca sa dati o declaratie notariala pe propria raspundere cu privire la ce s-a intamplat cu ea!

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    18.08.2016
    Postări
    3
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua!
    Draga domnule, tocmai de asta am intrebat daca "dreptul de conducere" este suspendat sau nu...daca aveam de gand sa folosesc permisul, nu mai intrebam si gata, ma foloseam de el...

    Cand am citit si ca organul "interogheaza baza de date"...atunci chiar m.am speriat ;)

    Intrebare: de cate zile are totusi nevoie politia romana sa actualizeze datele odata ce dreptul de a conduce mi.a fost suspendat in 10.08 si totusi noul permis mi.a fost trimis pe 16.08?
    Si de ce a mai fost trimis daca apaream cum spuneti cu dreptul de a conduce suspendat? Doar daca la data trimitetii lui, 16.08- data de pe plic- nu apaream cu acest drept suspendat, nu?

    Cer scuze anticipat daca cumva intrebarile au logica...

    Va multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Draga domnule, nu cred ca este nevoie de a raspunde cu bășcălie la incercarea cuiva de a da sfaturi sau proceduri de urmat, proceduri care daca le-ati fi solicitat unui domn avocat v-ar fi costat!Toate raspunsurile la aceste intrebari se afla in codul rutier, iar daca l-ati studia putin v-ati convinge singur!
    Dvs ati intrebat daca permisul dvs este suspendat pentru ca l-ati primit prin posta, iar eu v-am raspuns ca dreptul de a conduce este suspendat, eu nu am vazut nicaieri ca dvs sa faceti referire la acest drept ci doar la acel plastic care n-are valoare daca in "baza de date interogata" de organ figurati fara fara drept de a conduce!
    Inca un lucru, institutia care se afla in subordinea prefectului, adica Serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor care se ocupa cu eliberarea permiselor de conducere nu are nici o treaba cu Politia Romana.Sunt doua institutii separate care din pacate nu au o baza de date comuna, astfel SPCRPCIV nu avea de unde sa stie ca dvs vi s-a suspendat dreptul de a conduce.

    1 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 34, Nivel: 1
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 16
    Activitate globală: 66,0%

    Data înscrierii
    26.10.2016
    Locație
    Bucuresti
    Postări
    1
    Puncte
    34
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    decalarea in avans a perioadei de suspendare a permisului de conducere auto

    Buna ziua,

    Pe data de 26.102016 mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 60 de zile.
    Aceasta perioada de suspendare va incepe, conform documentului primit, cu data de 10.11.2016 intru-cat am mai primit drept de conducere pentru inca 15 zile. Nu am nevoie de aceste 15 zile care mi-au fost acordate si as dori ca perioada de suspendare de 60 de zile sa inceapa chiar de maine, 27.10.2016, pentru a o ispasi cat mai repede.
    Exista vreo posibilitate de a obtine modificarea datei de incepere a suspendarii permisului de conducere in sensul celor mentionate de mine?
    Multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu se poate face o astfel de modificare, perioada de suspendare intra dupa cele 15 zile!Daca candva se putea acest lucru acum legea nu mai prevede!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Rog raspuns pentru clarificare tractare rulota cu permis categoria B
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 22.05.2016, 23:25
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.12.2014, 16:31
  3. Rovignieta este necesara aici?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.09.2010, 12:26
  4. este necesara preschimbarea Permisului auto ?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.04.2010, 21:01
  5. E necesara schimbarea permisului, daca mi-am schimbat adresa
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.03.2010, 10:00

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •