Buna ziua, am fost implicat intr-un accident rutier cu o victima. Povestea este mai complicata, eu aveam semnul de cedeaza, doamna din cealalta masina nu avea niciun semn, deci trebuia sa ofere prioritate de dreapta, eu venindu-i din dreapta. Dupa mintea mea era culpa comuna, exceptand faptul ca era o intersectie destul de lata intre blocuri, iar eu am parcurs mai mult de 75% din intersectie, mai aveam 1m si intram pe strada mea. In prima faza nu avea nimic nu stia ce s-a intamplat cu cine s-a lovit, il acuza pe un baiat care s-a oprit sa ne ajute ca nu se uita pe unde merge. Ea era atenta la telefon, dar asta nu pot dovedi. Cand a venit fratele ei a sunat la 112 sa cheme ambulanta, fiind primul meu accident si nu stiam care e treaba, m-a bufnit rasul initial ca ea numai victima nu era, ca impactul a fost destul de usor, eu abia plecam de pe loc nu aveam timp sa accelerez, ea avea ceva viteza, dar totusi nu ne-am lovit rau. Intre timp ia explicat fratele ei ce sa spuna ce o doare, eu tot nu intelegeam ce urmeaza sa mi se intample. "Victima" a primit un certificat de la spital ca ar avea o lovitura de grad 0, intreband si eu un medic ce inseamna acest lucru, mi-a zis clar a a fost o pierdere de timp, nu i s-au administrat pastile pentru durere, nu au exista zile de repaus, pur si simplu a fost o vizita gratuita la spital. Intre timp dupa un proces lung a venit clasarea cazului, iar urmatorul pas este sa raman fara permis. Am citit in alta postare, ca se considera infractiune si nu am dreptul sa cer reducerea pedepsei. Cum adica victima?pentru simplu fapt ca a chemat salvarea inseamna ca este automat victima, cand ea nu a avut absolut nimic. Nici macar nu avea dureri, nu mai vorbesc de zile de repaus sau altele. La politie in schimb unul dintre politistii cu care am discutat mi-a zis ca nu se reduce la infractiune, exact ce am citit si aici, dar eu nu vad infractiunea. Iar celalalt politisti mi-a zis ca nu indeplinesc d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie. Din art. 221. Cei drept eu nu am nicio foaie la mana nici proces verbal, nici amenda, nimic. Pana la urma care este documentul unde sunt acuzat si de ce nu il pot contesta, ca mi s-a spus ca nici sa contest nu pot. Eu am sanctiunea complementara, adica suspendarea permisului, dar sanctiunea contraventionala nu exista. Cum pot intra in posesia acestor documente, care este modalitatea de a mi se da dreptul sa ma apar in fata acestor acuzatii. Si cel mai important care este principiul pe care se merge atunci cand m-au clasificat ca si cand as fi comis o infractiune, desi victima nu era defapt victima. Am incercat sa studiez codul penal, rutier, m-am uitat pe unde am putut, am intrebat si doi avocati, parerile sunt impartite, dar nimic nu ii da dreptate totala dansei si agentului care a luat aceasta decizie, iar problema cea mai mare este ca eu nu am nicio copie a procesului verbal, daca a fost intocmit, sau orice alt document din seara accidentului. Desi ar fi trebuit sa mi se dea pentru ca altfel, eu sunt acuzat de niste fapte doar pe cale orala, nu este nimic scris.