Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Permis suspendat

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 38, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 60,0%

    Data înscrierii
    23.06.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    33
    Postări
    2
    Puncte
    38
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis suspendat

    Buna ziua, am fost implicat intr-un accident rutier cu o victima. Povestea este mai complicata, eu aveam semnul de cedeaza, doamna din cealalta masina nu avea niciun semn, deci trebuia sa ofere prioritate de dreapta, eu venindu-i din dreapta. Dupa mintea mea era culpa comuna, exceptand faptul ca era o intersectie destul de lata intre blocuri, iar eu am parcurs mai mult de 75% din intersectie, mai aveam 1m si intram pe strada mea. In prima faza nu avea nimic nu stia ce s-a intamplat cu cine s-a lovit, il acuza pe un baiat care s-a oprit sa ne ajute ca nu se uita pe unde merge. Ea era atenta la telefon, dar asta nu pot dovedi. Cand a venit fratele ei a sunat la 112 sa cheme ambulanta, fiind primul meu accident si nu stiam care e treaba, m-a bufnit rasul initial ca ea numai victima nu era, ca impactul a fost destul de usor, eu abia plecam de pe loc nu aveam timp sa accelerez, ea avea ceva viteza, dar totusi nu ne-am lovit rau. Intre timp ia explicat fratele ei ce sa spuna ce o doare, eu tot nu intelegeam ce urmeaza sa mi se intample. "Victima" a primit un certificat de la spital ca ar avea o lovitura de grad 0, intreband si eu un medic ce inseamna acest lucru, mi-a zis clar a a fost o pierdere de timp, nu i s-au administrat pastile pentru durere, nu au exista zile de repaus, pur si simplu a fost o vizita gratuita la spital. Intre timp dupa un proces lung a venit clasarea cazului, iar urmatorul pas este sa raman fara permis. Am citit in alta postare, ca se considera infractiune si nu am dreptul sa cer reducerea pedepsei. Cum adica victima?pentru simplu fapt ca a chemat salvarea inseamna ca este automat victima, cand ea nu a avut absolut nimic. Nici macar nu avea dureri, nu mai vorbesc de zile de repaus sau altele. La politie in schimb unul dintre politistii cu care am discutat mi-a zis ca nu se reduce la infractiune, exact ce am citit si aici, dar eu nu vad infractiunea. Iar celalalt politisti mi-a zis ca nu indeplinesc d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie. Din art. 221. Cei drept eu nu am nicio foaie la mana nici proces verbal, nici amenda, nimic. Pana la urma care este documentul unde sunt acuzat si de ce nu il pot contesta, ca mi s-a spus ca nici sa contest nu pot. Eu am sanctiunea complementara, adica suspendarea permisului, dar sanctiunea contraventionala nu exista. Cum pot intra in posesia acestor documente, care este modalitatea de a mi se da dreptul sa ma apar in fata acestor acuzatii. Si cel mai important care este principiul pe care se merge atunci cand m-au clasificat ca si cand as fi comis o infractiune, desi victima nu era defapt victima. Am incercat sa studiez codul penal, rutier, m-am uitat pe unde am putut, am intrebat si doi avocati, parerile sunt impartite, dar nimic nu ii da dreptate totala dansei si agentului care a luat aceasta decizie, iar problema cea mai mare este ca eu nu am nicio copie a procesului verbal, daca a fost intocmit, sau orice alt document din seara accidentului. Desi ar fi trebuit sa mi se dea pentru ca altfel, eu sunt acuzat de niste fapte doar pe cale orala, nu este nimic scris.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Bogdan, daca dvs ati avut cedeaza trecerea inseamna ca trebuia sa o cedati, iar daca celalat autoturism nu avea indicator inseamna ca circula pe drum prioritar!Prioritate de dreapta se foloseste in momentul in care o intersectie nu este dirijata prin indicatoare sau daca aveati aceleasi indicatoare ambele autoturisme!
    Daca fapta a fost urmarita ca infractiune atunci sunteti obligat sa sustineti testarea 13 din 15 conform art 106 alin 1 lit b din OUG 195/2003, insa nu vi se reduce perioada !
    Trebuie sa luati legatura cu politistul care cerceteaza cazul deoarece acesta trebuie sa va intocmeasca sanctiune contraventionala in care este descrisa fapta , masura principala (amenda) si cea complementara (retinerea permisului de conducere in vederea suspendarii)!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 38, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 60,0%

    Data înscrierii
    23.06.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    33
    Postări
    2
    Puncte
    38
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc pentru raspuns, imi puteti spune va rog in ce articol este stipulat ca un drum fara semn este prioritar, la intersectia cu un drum cu semn?am cautat si eu si recunosc nu am gasit nimic, dar am cautat dupa cuvintele cheie nu am luat tot codul rutier. Mi-ar fi mai usor daca mi s-ar spune exact unde scrie si unde sa ma uit, ca am intrebat si eu la randul meu de ce e drum prioritar si in seara accidentului mi s-a dat un raspuns destul de ambiguu "asa se considera".

    Si inca ceva, nu am reusit inca sa discut cu nimeni din politie nici cu persoana care s-a ocupat de caz, doar la informatii am reusit sa intreb. De ce este considerata infractiune fapta mea, doar pe motiv ca a fost chemata salvarea? Am citit in codul penal si da, din pacate se vorbeste doar de numarul maxim de zile de spitalizare nu si de cel minim. Nu doresc sa ies nevinovat, dar mi se pare destul de grava sanctiunea mea, avand in vedere ca vatamarea corporala nu exista, a fost declarata victima pentru ca a venit salvarea.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Este drum prioritar fata de cel pe care va aflati dvs deoarece nu avea nici o restrictie, iar dvs ati avut o restrictie, respectiv cedeaza trecerea!
    In legatura cu dosarul si cate zile de ingrijiri medicale, sau de ce a fost incadrata ca infractiune in prima faza speta dvs, o sa va lamureasca politistul/procurorul de caz deoarece ei au dosarul in fata!
    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.03.2016, 11:25
  2. Permis suspendat in UK
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 31.05.2015, 23:19
  3. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.01.2015, 21:34
  4. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.02.2013, 11:57
  5. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 04.06.2010, 14:37

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •