Salutare


Merg azi linistit cu masina, trec de o trecere de pietoni - nici urma de pietoni! (eram cu inca cineva in masina, poate confirma si el - nu-s genul de om plictisit care sa minta, daca as fi gresit, as recunoaste si nu as mai posta aiurea pe forum), intru intr-un sens giratoriu, mai merg cam 30-60 sec, ma opreste Politia din spate. Mi-au fost solicitate documentele si am fost informat ca voi fi sanctionat cu retinerea permisului de conducere pentru 30 de zile pe motiv de neacordare prioritate catre pietoni!? Ma uit la persoana din dreapta, ea la mine - nu intelegem care pietoni. Agentul constatator pleaca si se intoarce dupa vreo 25 minute (pe ceas, nu exagerez) cu PV: “Nu a acordat prioritate la trecerea de pietoni situata pe strada BlaBla”. Il rog sa scrie la observatii ca nu era niciun pieton pe trecerea de pietoni in momentul in care am trecut eu.


Nu am semnat PV (de nervi, ciuda, stiind ca am dreptate, nefiind nicio urma de pieton pe acolo - nu stiu daca am procedat corect).


Am primit doar dovada pentru 15 zile, urmand sa primesc PV prin posta deoarece nu l-am semnat, am inteles. De asemenea nu mi-a zis nimic de amenda, ce e de facut, etc. - a plecat fara sa salute - niste reactii total lipsite de respect avand in vedere ca eu nu m-am revoltat deloc.


Fiind prima data cand mi se intampla asa ceva v-as ruga sa-mi raspundeti la cateva intrebari sau sa-mi ziceti cui sa ma adresez sa rezolv problema.


1. Exista un termen limita in care trebuie sa primesc PV prin posta? Se poate sa mi-l trimita dupa cele 15 zile de pe dovada?
2. Am nevoie de acel PV pentru a depune contestatie in 15 zile de la data primirii PV prin posta, nu? Asa ar fi logic, nu de la data retinerii permisului…
3. Trebuie sa imi caut un avocat pentru a avea sanse reale in instanta?
4. Am inteles ca voi primi termen de abia prin Septembrie. Ce se intampla pana atunci cu permisul de conducere? Pe ce dovada voi putea conduce pana atunci sau cum se procedeaza?
5. Am inteles ca de obicei in cazurile acestea Politia opreste un martor pentru a confirma ce s-a intamplat. Nu e cazul in situatia de fata. Ce sa inteleg in situatia de fata?


In timp ce scriam aceasta postare mi-am dat seama ca exista o camera a unei benzinarii care bate exact pe trecerea respectiva de pietoni, tocmai am verificat pe Street View. Ce sanse reale am pot dovedi cu acea inregistrare ca nu era niciun pieton pe trecere in momentul in care am trecut eu? Teoretic suna super bine, nu stiu in ce masura as putea obtine acea inregistrare si daca e valabila in instanta.


PS: Se poate face raportare de abuz in serviciu pentru acest agent constatator? Mai ales daca as primi dovada video de la benzinarie cum ca mi-a fost suspendat permisul pe nedrept. Dar in lipsa acestei dovezi? Parca m-as simti mai bine daca as reusi sa-l ajut si eu cumva.


Multumesc anticipat