Buna ziua !

Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 la
,,Art. 30. Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, afara de al conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;"

Numele meu este Dragomir Sorin Constantin locuiesc in Ploiesti, sunt posesor de permis categoria ,,B" si as vrea un raspuns [...] la urmatoarele intrebari :

-de curand am devenit propietarul unei rulote [remorca speciala] cu urmatoarele caracteristici greutate proprie 910kg si greutate maxim autorizata de 1300kg , am citit cu atentie art. 30 litera ,,b" punctele 2 si 3 si sincer nu inteleg la ce tip de remorca face referire pct. 2 si la ce tip de remorca pct. 3 , asa ca ma vad nevoit sa va cer ajutorul la intelegera acestui articol , din cate am inteles eu este legal ca un posesor de permis categoria ,,B" sa conduca un ansamblu format dintr-un autovehicul tragator din categoria ,,B"<3,5 t si o remorca a carei masa total maxim autorizata sa nu depaseasca masa proprie a autovehicului tragator , acest ansamblu indeplinind si conditia de a nu depasi 3,5 t , numai ca in acest caz nu inteleg de ce la punctul 2 este facuta de legiuitor precizarea ,,si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg".

-in cazul meu intentionez sa formez un ansamblu in care atovehiculul tragator este un ,,SEAT LEON ";greutate proprie 1365 kg ,greutate maxim autorizata 1860kg,masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1400 kg si o rulota marca ,,KNAUS EIFELLAND" 410 cu greutatea proprie 910 kg ,greutate maxim autorizata 1300 kg care este dotata cu sistem de franare propriu, intrebarea mea este : din punct de vedere legal acest ansamblu va putea circula legal fiind condus de un posesor de categoria ,,B" ?

Va multumesc pentru timpul pe care mi-l acordati si astept sa-mi explicati unde fac sau daca fac o intelegere gresita a textului de lege si daca cazul meu particular indeplineste cerintele legale

DRAGOMIR SORIN CONSTANTIN