Vă rog foarte mult să interveniți în localitatea Sulina din Județul Tulcea. Orașul este foarte mic și până acum câțiva ani nu prea erau mașini pentru că nici străzile nu erau amenajate pentru trafic; de când mă știu lumea merge pe stradă la Sulina. De curând au fost pavate două străzi și a început să crească numărul de mașini și taxiuri. Ar fi două probleme
1) starea autovehiculelor nu este bună și există o mare probabilitate ca ele să circule fără revizia technică anuală sau asigurări.
2) viteza cu care conduc șoferii în general și taximetriștii în particular este excesivă și chiar dacă uneori se încadrează în limita legală, 50 de km pe oră este mult pentru orașul nostru
Acum câtiva ani a fost un accident mortal pe drumul spre plajă, cu două săptămâni în urmă un copil a fost rănit grav iar în seara aceasta un șofer teribilist s-a izbit de un gard în zona cimitirului.
Toate acestea se întrâmplă pentru că poliția locală este de-a dreptul impotentă. N-am văzut niciodată un polițist în trafic și nici n-am auzit de amenzi ori permise suspendate! Ne este frică să mergem pe stradă! E urgent nevoie de o intervenție externă, un control, orice pentru că de aici nu am avem speranțe!
Cu stimă!
Cristian