Buna ziua.Varog sa ma ajutati cu un raspuns daca puteti.


Nu de mult am vinit din canada in romania si am un permis canadian as vrea sa il schimb cu permis romanesc ,am incercat sa de pun dosarul pentru preschimbarea permisului dar am fost respins cu motivul ca au nevoie de un document prin care sa iasa ca permisul meu canadian class 5 gdl ce tonaj de masina pot conduce si cate persoane pot transporta.Am luat legatura ca autoritatile canadeze si am cerut sa i-mi deie o hartie de care are nevoie politia romana,dar o zis ca iei nu au asa ceva ca aicea in canada nu is cu tonaj decat asta ce mi-o trimis

Clasa de 5 completa, clasa 5-GDL - 2 osii, automobile, camioane ușoare, acasă cu motor, sau moped
vă permite să:
conduce un vehicul cu două axe cu motor unic
conduce un motor de origine, fără frâne cu aer comprimat, dacă nu dețin un certificat de frână cu aer
tractarea unei remorci cu una sau mai multe osii în cazul în care remorca nu este echipată cu frâne cu aer comprimat
conduce un moped, un vehicul de agrement, sau orice combinație de vehicule de agrement și o remorcă, dacă remorca are două osii sau mai puțin, și nu este echipat cu airbrakes. (Dar asta nu-i de ajuns la politie,)

Spuneti varog in cazul asta io ce as putea face ca dinpacate imi expira permisu 9 mai 2016 si is in alerta sa pot preda doasrul inainte sa expire.

Lucru interesant ca am colegi din canada care au schimbat permisul canadian in romania luna trecuta si lor nu io cerut asa ceva doar o hartie precum nu a fost suspendat permisu in canada. (Mentionez ca io sant din Arad si colegi is din Timisoara)
Multumesc.