Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Lucrări infrastructură Pipera-Voluntari, siguranță rutieră

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Lucrări infrastructură Pipera-Voluntari, siguranță rutieră

    Bună ziua,

    Nu știu dacă sunteți la curent dar se lucrează la Bulevardul Pipera, Voluntari Ilfov, mai precis aici.
    Conform anunțului de pe siteul primăriei Voluntari (link aici) lucrările trebuiau terminate în Decembrie 2015.

    Lucrez în zonă și pentru a ajunge la birou trebuie să străbat șantierul. Întâmplator sunt inginer constructor și nu mă deranjează în mod explicit că trebuie să traversez un șantier.
    Mă deranjează însă când sunt pocnit în mod repetat în cot de mașini circulând la nici 10 cm de mine.

    Nu există niciun fel de preocupare pentru siguranța oamenilor care tranzitează pietonal zona. De fapt infrastructura pietonală între capătul liniei de autobuze (CFR Constanța) și locul de muncă (Blvd Pipera 1/I) este o aventură, lipsesc treceri de pieton atât în dreptul trecerii la nivel cât și orice formă de trotuar (dar asta nu e prea surprinzător ținând cont că exact în fața clădirii Brigăzii Poliției Rutiere nu există fizic trotuar (la care de asemenea am făcut observație prin civic alert și nu am primit niciun răspuns).

    Atașez câteva poze cu situația și un videoclip aici.

    Conform mesajului primit în urma raportării prin aplicația civic-alert am primit următorul răspuns:

    "Echipa Civic Alert
    ------------------- Original Message -------------------
    From: Primaria Voluntari
    Received: 25.03.2016 11:21
    To: Contact CIVIC ALERT; Contact CIVIC ALERT
    Subject: RE: Lucrari de infrastructura neutilizabile Constructii CAS-14735-V5J9J6 CRM:0012000190

    Stimate(a) domnule/doamna,

    Avand in vedere faptul ca segmentul la care faceti referire este in curs de modernizare, toate problemele semnalate se vor solutiona in momentul finalizarii lucrarii. Atat trotuarele , cat si trecerile de pietoni vor fi marcate/semnalizate conform legislatiei in vigoare.

    Asa cum puteti observa, in zona se lucreaza intens, iar lipsa utilajelor ar face imposibila finalizarea lucrarilor.

    Cu deosebita consideratie,

    Biroul de Relatii cu Publicul al Primariei Orasului Voluntari"

    Pentru cine este interesat, în România există pietoni. Mă număr printre ei. Îmi doresc să ajung la birou și fără să fiu lovit în mod repetat de mașini.
    Pentru Primăria Voluntari în mod deosebit: există conceptul de semnalizare rutieră temporară.
    Pentru Poliția Rutieră: observ că deseori sunt montate radare pentru depistat oamenii care merg cu viteze neregulamentare în dreptul bulevardului Pipera. Nu cred însă că ați observat că noaptea nu există iluminat ca să fie observați pietonii care traversează pe trecerea de pietoni.

    Pentru toate părțile implicate, dați-mi un motiv să nu părăsesc țara asta.
    Trebuie neapărat să moară cineva ca să fie luate măsuri? De azi promit să traversez fără să mă mai uit în nicio direcție să forțăm lucrurile în direcția bună.

    Aștept cu respect răspunsuri dar mai ales o rezolvare,

    Mihai Florea
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160405_085142.jpg 
Afișări:	164 
Mărime:	1,59 MB 
ID:	812Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160405_085146.jpg 
Afișări:	184 
Mărime:	2,28 MB 
ID:	813Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160405_085205.jpg 
Afișări:	157 
Mărime:	2,74 MB 
ID:	814
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160405_085146.jpg 
Afișări:	203 
Mărime:	2,23 MB 
ID:	810   Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160405_085205.jpg 
Afișări:	201 
Mărime:	2,73 MB 
ID:	811  

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. trafic pipera
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 31.10.2015, 14:15
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.04.2015, 10:41
  3. experienta neplacuta in Pipera
    De politiarutiera2 în forumul INMATRICULAREA SI RADIEREA AUTOVEHICULELOR
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.03.2013, 10:41
  4. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.02.2013, 13:11
  5. Program de lucru Brigada Politia Rutiera din Pipera
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.02.2010, 20:29

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •