Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: permis suspendat accident

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 34, Nivel: 1
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 16
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    31.03.2016
    Locație
    Bacau
    Postări
    1
    Puncte
    34
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    permis suspendat accident

    Buna ziua,
    Am fost implicat intr-un accident rutier - am accidentat o persoana pe trecerea de pietoni si mi s-a deschis dosar penal. In urma cercetarilor facute de procuror, am primit, prin posta, o rezolutie de clasare pe motiv ca victima nu a depus plangere. Am depus rezolutia la Politia Rutiera si am primit, prin posta, o dispozitie semnata de seful politiei prin care am fost informat ca mi s-a suspendat dreptul de a conduce pentru o perioada de 90 de zile. Am cateva nelamuriri referitoare la aceasta situatie, daca ma pueti ajuta:
    1. Nu am primit nici o amenda pana in acest moment - nu trebuia sa primesc si o astfel de sanctiune?
    2. Pentru redobandirea permisului de conducere, dupa perioada de 90 zile este obligatorie testarea cunostintelor?
    3. In cazul in care reusesc sa trec testul de cunostinte pot beneficia de reducerea perioadei de suspendare a permisului sub 90 de zile?
    Multumesc mult

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1. O sa primiti o sanctiune contraventionala pentru neacordare prioritate pietoni
    2.Daca fapta a fost urmaritarita ca si infractiune sunteti obligat sa sustineti testarea cunostintelor!
    3. Verificarea consta intr-un test-grila cu 15 intrebari din legislatia rutiera, iar pentru a-l promova soferii trebuie sa dea cel putin 13 raspunsuri corecte. Sustinerea testului-grila se face, in perioada de suspendare, in zilele stabilite de serviciul politiei rutiere.
    Totusi, regulamentul prevede ca, in afara de promovarea testului, pentru reducerea la 30 de zile a perioadei de suspendaresoferul mai trebuie sa indeplineasca si urmatoarele conditii, in mod cumulativ:

    • sa fi obtinut permisul auto cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
    • sa nu fi beneficiat de o astfel de masura in ultimii trei ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea suspendarii;
    • sa nu mai fi avut suspendat dreptul de a conduce in ultimii doi ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Permis suspendat
    De Flavi1 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 25.02.2019, 16:59
  2. Permis suspendat pentru accident
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.03.2016, 21:10
  3. Permis suspendat
    De Kenthos94 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.02.2016, 08:26
  4. accident fara permis
    De bogdanel1989 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.11.2015, 19:04
  5. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 04.06.2010, 14:37

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •