Buna ziua! As dori sa sesizez urmatoarele situatii si sa aflu cum se pot remedia.

1) Soferii au dreptul sa-si parcheze masinile pe trotuare oriunde, oricand? Nu ma refer la stationare de scurta durata, ci la parcarea pe stradutele laterale si nu numai, pe timpul noptii sau al zilei. Din articolul 63 punctul 4 al OUG 195/2002 rezulta ca parcarea = stationarea vehiculelor in spatii special amenajate sau stabilite si marcate corespunzator. Este trotuarul un astfel de spatiu? Eu nu am vazut nicaieri astfel de marcaje pe trotuare si deduc ca nu sunt legale aceste stationari. In plus, acelasi document defineste "scopul" trotuarului (este destinat circulatiei pietonilor). Daca masinile stationeaza pe trotuar nu este contrazisa definitia de mai sus? Sau se face cazuistica, de genul: masina nu circula pe trotuar, ci stationeaza? Si atunci cum ajunge sa stationeze pe trotuar? Ruland pe spatiul destinat pietonilor, care trebuie sa se lipeasca uneori de zidurile blocurilor ca sa faca loc soferilor care vor sa stationeze pe trotuar. Asta si pentru ca exista deja un sir de masini stationate pe acelasi trotuar. Va invit sa vizitati Calea Rahovei pentru exemplificare.

2) Masinile stationeaza pentru scurta sau lunga durata pe trecerile de pietoni. Stradutele perpendiculare pe Calea Rahovei sunt iarasi un exemplu.

3) Masinile au dreptul sa circule pe linia de tramvai, in fata tramvaiului? Nu vorbim de depasiri, intersectii si alte cazuri speciale.

4) As dori sa mai stiu si care sunt autoritatile competente pentru rezolvarea acestor situatii. Mentionez ca am facut deja o sesizare la Politia locala sector 5, iar raspunsul a fost: "polististi locali din cadrul institutiei noastre au efectuat verificari la adresa indicata, in zile si intervale diferite, dar nu au constatat incalcari ale prevederilor OUG nr 195/2002, privind circulatia pe drumurile publice". Consider ca acest raspuns nu este doar nesatisfacator si evaziv, ci si jignitor, mai ales ca nu pot sa cred ca este bazat pe o constatare la fata locului.

Va multumesc pentru raspuns!

Andreea Bucur