Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o parere/ sfat avand in vedere ca poate exista precendent la situatia cu care ma confrunt de 7luni deja.

Am cumparat o masina din Belgia a carei certificat de inmatriculare era format din doua parti. 100% nu stiu daca actul respectiv a cazut din dosar sau pur si simplu nu a existat. Inainte de a semna actul de vanzare cumparare am insistat ca actele masinii sa fie verificate atat de o cunostinta care lucreaza la un birou care se ocupa cu inmatriculari cat si la doamna de la ghiseul inmatriculari. Totul ok de aici deriva si drama mea actuala. Am facut tot traseul personal curat si fara spagi in stanga si in dreapta: traduceri, taxe, rar, etc. La depunerea dosarului pt inmatricularea definitiva surpriza: lipseste partea a doua din certificatul de inmatriculare. Las dosarul acolo pt verificari la Bucuresti (septembrie 2015). In decembrie ma anunta la ghiseu ca masina nu poate fi inmatriculata fara partea a doua, lucru cunoscut deja din septembrie. Nu am primit niciun document care sa demonstreze acest lucru, exista un "act intern"totusi de pe care ma informa dar nu mi l-a dat nici pt vizionare pe motiv ca poate ii fac vreo poza =)) Asa ceva...


Am luat legatura cu persoana de la care am cumparat masina si insista ca mi-a dat actul respectiv iar eu nu pot demonstra contrariul deci pista e moarta. Trimit mail in Belgia la DIV si mi-au raspuns intr-o saptamana ca eu nu pot face nimic, dar autoritatea care se ocupa cu inmatricularile in RO ii poate contacta inclusiv la adresa de mail la care i-am contactat eu, adresa publica pe siteul lor, pentru a obtine identificarea masinii si confirmarea faptului ca masina poate fi inmatriculata in Romania. Trimit mail cu toata treaba la D.R.P.C.V. si imi spun practic acelasi lucru dar nu mi-au indicat carei autoritate sa ma adresez pentru ca imi este frica sa depun iarasi dosarul la Neamt si sa prinda praf pe acolo iarasi 3 luni ca sa-mi spuna ceva ce stiam deja. Exista cineva care a mai trecut prin asta si s-a rezolvat afirmativ?