Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Constantin Bogdan <>

In urma cu mai mult de 1 luna, mai exact in data de 16 aprilie am lasat masina, proprietarul masinii este tatal meu, la cineva care imi spunea ca are un service. Urmand ca persoana aceasta sa imi repare masina iar eu sa ii platesc in momentul cand imi primesc banii de la asigurare. Am lasat masina cu tot cu acte, carte identitate, talon, carte service, etc. Dupa cateva zile persona nu mai era de gasit la telefon si nici masina nu mai era in locul unde o lasasem. Dupa o saptamana cand am aflat exact cine este persoana aceasta aflu ca se ocupa cu furturi de masini, samd.El acum in tot cere bani si s-a recurs la amenintari. Cand m-am dus sapt trecuta sa ii dau banii care mi cere si in schimb sa imi inapoieze masina, el a cerut si mai multi bani, amenintand-mi familia si apropiatii. In sensul acesta, pentru ca pana acum nu era nimic semnat intre mine si el, m-a fortat sa semnez un contract de vanzare-cumparare, in baza unei procuri false in care se stipula ca tatal meu (proprietarul masinii) imi acorda dreptul de vanzare a masinii. Mi-am luat inima in dinti si am fost la politie dar de acolo m-au trimis la parchet unde ... nu am mai ajuns impins de frica si amenintariile omului care avea masina. Am fost totusi la un avocat care dupa ce i-am povestit totul cu lux de amanunte, se pare ca il stia pe tip pentru ca a mai avut de a face cu el, fiind implicat in mai multe dosare de furt auto, camatarie, etc., avocatul nu ma prea incuraja foarte mult pentru ca eu nu as avea martori si el in schimb poate sa aduca 20 de martori care sa confirme tot ce zice. Bun, atunci am zis, m-am dus la parinti si le-am zis totul, am reluat legatura cu persoana care avea masina si care nu contenea cu amenintarile, am stabilit o intalnire cu el in Sibiu pentru a-i da banii care ii cerea (2500 euro) iar el imi inapoiaza masina. In schimb ne-am intalnit si imi cere de fata cu tatal meu 6000 de euro, noi am refuzat si anuntandu-l ca mergem la politie....dupa mai multe discutii s-a ajuns la suma de 4000 de euro iar el imi inapoiaza masina. Noi am precizat ca nu ii dam banii pana nu vedem masina si actele toate in regula! el a fost de acord dar se pare ca nu s-a tinut de cuvant, ne-a lasat sa asteptam in centrul Sibiului de la 12 pana la ora 8 seara, mintandu-ne ca apoi sa isi inchida telefonul. Ne-am intors la Sighisoara, cand a doua zi l-am sunat sa il intrebam de ce a procedat asa si ne-a lasat sa asteptam o zi intreaga pt nimic, raspunsul lui a fost ca i-a fost frica ca banii ar fi putut fi marcati si ii pregateam un flagrant dar totusi el ne-a asigurat ca are masina si ca o va aduce personal in Sighisoara a doua zi. A doua zi a venit la Sighisoara dar fara masina, pretinzand ca are actele masinii dar masina e la cineva in curte caruia ii datoreaza 3000 de euro, si daca nu se duce cu cei 3000 de euro nu poate lua masina de acolo. Tatal meu nu i-a dat nici un ban spunandu-i ca nu primeste nici un leu pana nu vede masina si actele. Tipul a plecat promitand ca cel tarziu Vineri (4 iunie 2010) va fi cu masina la Sighisoara. Vineri l-am asteptat pana la ora 16:00 dar nu a venit, asa ca am convenit impreuna cu tatal meu sa mergem la Sibiu sa depunem plangere luandu-ne riscurile care s-ar putea ivi. Am ajuns prea tarziu pentru a mai gasi pe cineva la politie (sectia furturi) dar in schimb am putut afla ca masina e radiata si inmatriculata din data de 3.05.2010. Ziua in care m-a amenintat sa semnez contractul de vanzare cumparare (desi nu sunt eu proprietarul) a fost de 25.05.2010, chiar si asa respectivul contract l-a antedatat cu cea de 21.05.2010, si procura falsa pe care el o are este din data de 20.05.2010. Sunt hotarat sa depun plangere importriva lui pentru ca masina a fost cumparata cu o parte finantare auto si am inclusa in rata si polita casco + nu mi se pare normal ca de frica unor mafioti eu si parintii mei sa platim un lucru degeaba. Ma puteti sfatui? cu ce ar trebui sa fac, sau sa imi spuneti ce sanse am? Cum a putut persoanaasta sa radieze masina fara proprietar si doar actele masinii??