Buna seara,
Am o intrebare care ma macina de multa vreme: politia rutiera nu vrea, nu poate sau nu are efective suficiente sa faca ordine in traficul din Bucuresti?
Zilnic vad zeci, sute de soferi care procedeaza la fel si nu li se intampla nimic.
Despre ce vorbesc? Despre circulatul masinilor pe linia de tramvai. Am 2 exemple clasice:
1. Intersectia Barbu Vacarescu cu Titeica. Lumea sta frumos la coada (inclusiv cei care fac stanga) si pe langa noi (prostii) incep sa apara pe linia de tramvai alte zeci de masini. Care masini evident ca incurca traficul (culme e ca unii merg de acolo inainte pe Barbu Vacarescu, nu fac stanga pe Titeica) si asa destul de congestionat. Intrebarea mea e: au voie? Nu de alta, dar nu mi-ar fi greu sa fiu si eu mitocan si, in loc sa stau in rand cu ceilalti, sa scutcircuitez coada.
2. Intersectia din Aviatiei a liniei de tramvai 5 cu Bulevardul Ficusului. E absolut aceeasi poveste. Ba mai rau, acolo cei care merg inainte o iau si prin stanga refugiului de pietoni din statia de tramvai.
Intrebarea mea e simpla: e corect si legal? Daca spuneti ca da, atunci asa merg si eu de acum incolo! Daca spuneti ca nu, atunci FACETI ODATA CEVA!
Cu stima!