Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Cum rezolva treaba cu victima care nu are "pretentii" ?

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Cum rezolva treaba cu victima care nu are "pretentii" ?

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    Mihaela Blanaru <

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorul caz, prezentat mai succint: am accidentat pe trecerea de pietoni o femeie (in varsta). Circulam cu 30 km/h, dar din pacate accidentul s-a produs din cauza lipsei de vizibilitate si a ghetii de pe carosabil.
    Am anuntat politia rutiera, care a venit si a urmat procedurile de rigoare (rezultatul alcool testutu-lui este 0). Doamna in varsta a stat 7 zile in spital dupa care i s-a facut externarea. In tot acest timp doamna a afirmat ca nu are absolut nici o pretentie de la mine. Desigur lucrul acesta trebuia facut in scris in prezenta unui organ abilitat, respectiv politistul care s-a ocupat de la inceput de acest caz. Dupa cele 7 zile, doamna in cauza a mers la politie cu mine (doamna nu mai vroia sa fie gasita, astfel ca a trebuit sa o "vanez" prin spital) unde nu a vrut sa colaboreze in nici un fel, plangandu-se intru-una ca ea nu are de ce sa dea declaratie. A iesit din sediul politiei si nu mai este de gasit.

    Va rog sa-mi raspundeti care este urmatorul pas: din cate stiu IML trebuie sa decida numarul de zile de ingrijiri, dar doamna in cauza nu vrea sa mearga la IML, declaratie nu a vrut sa dea si nici nu este de gasit.
    Domnul politist care s-a ocupat de caz, a mers la spital la medicul care s-a ocupat de victima, pentru a intocmi actele necesare privind ingrijirile de care a avut nevoie. Meseria mea este cea de sofer, ca atare permisul de conducere este vital pentru mine pentru a-mi asigura veniturile familiei (casatorit, am un copil, sotia este casnica). Domnul politist a mentionat ca ne vedem in instanta. Trebuie urmata neaparat procedura in instanta?
    Ce sa intampla cand victima nu da nici un raspuns de nici un fel?
    Am mentionat, imi recunosc vina si am fost dispus sa ajut victima si sa colaborez cu ea. Cum si cand se poate sa-mi recuperez permisul de conducere?

    Va multumesc anticipat,
    Dorin

    P.s. Mesajul este scris de sora mea, eu neavand acces la posta electronica

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Cum rezolva treaba cu victima care nu are "pretentii" ?

    În func?ie de num?rul zilelor de îngrijiri medicale primite de victim?, fapta este încadrat? juridic în mod diferit.
    Pentru infrac?iunea de v?t?mare corporal? din culp?, ac?iunea penal? se pune în mi?care la plângerea prealabil? a persoanei v?t?mate. Împ?carea p?r?ilor înl?tur? r?spunderea penal?.
    Cel mai îndrept??it s? v? acorde sprijinul juridic necesar este ?eful poli?istului care se ocup? de caz sau procurorul care exercit? supravegherea cercet?rii penale în acest caz.
    Oricum, pân? la solu?ionarea dosarului, conform art. 111.- (6) din OUG nr. 195/2002, actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, la cerere, procurorul, (dup? caz instan?a de judecat? învestit? cu solu?ionarea cauzei), poate dispune prelungirea dreptului de circula?ie, cu câte cel mult 30 de zile, pân? la pronun?area neînceperii urm?ririi penale, scoaterii de sub urm?rire penal? ori încet?rii urm?ririi penale sau, dup? caz, pân? la r?mânerea definitiv? a hot?rârii judec?tore?ti.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    hangjing44
    Guest

    Shoulders

    Shoulders with juicy couture outlet a shopping bag, top opening and juicy couture sale closing, which is full of modern means of juicy couture sunglasses a practical shopping bags, large capacity, is the first choice of juicy couture purses women go out shopping. Choose purple velvet and purple leather trim and metal hardware with. In front of juicy couture diaperbag and rose embroidery.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •